PL EN

STREFA ZDARZEŃ

"Fahrenheit" na Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie

6 maja o 10.00 spektakl "Fahrenheit" w reżyserii Michała Derlatki będzie można zobaczyć podczas piątej edycji Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie na Dużej Scenie Teatru Maska.

Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA organizowany od pięciu lat przez Teatr Maska w Rzeszowie to przegląd najciekawszych realizacji teatru formy z ostatnich sezonów. Program festiwalu to zarówno spektakle salowe, jak i plenerowe, dla dzieci i dla dorosłych. Jest również specjalne pasmo dla najnajów, czyli najmłodszych widzów od 1 roku życia.

Przedstawienie „Fahrenheit”  jest adaptacją książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita”, jednej z części Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym gdańszczanom. Tom o Gabrielu Fahrenheicie otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY, a Anna Czerwińska-Rydel zdobyła Sztorm Roku 2012 w plebiscycie „Gazety Wyborczej” m.in. za swoją trylogię.

Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.

Przedstawienie teatralizuje przestrzeń laboratorium chemiczno-fizycznego. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej organicznych dla fizyka Fahrenheita materii. Jest to zatem osobliwy teatr lalek, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów.

W roli eksperta w pracach nad spektaklem brał udział chemik Przemysław Mietlarek, który również przygotowuje odczynniki do każdej prezentacji spektaklu. Scenograf Michał Dracz zaprojektował oryginalne lalki, które częściowo powstają w wyniku eksperymentów lub są animowane narzędziami laboratoryjnymi.

 

maskarada.jpg

 

×