PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Schulz. Inspiracje

22 listopada o 20.15, po spektaklu „Karakonia. Pieśni według Schulza”, wspólnie ze Świetlicą Krytyki Politycznej zapraszamy na otwarte spotkanie „Schulz. Inspiracje” poświęcone fenomenowi siły przyciągania twórczości Brunona Schulza, która jest częstą inspiracją dla artystów różnych dziedzin sztuki.

Porozmawiają prof. Ewa Graczyk i dr Tomasz Wiśniewski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Marcin Kulwas, autor muzyki do spektaklu „Karakonia”, a rozmowę poprowadzi kulturoznawca Mirosław Baran. Dyskusji będzie towarzyszyć premiera książki „Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej”, którą będzie też można nabyć w promocyjnej cenie 25 zł (cena regularna 34,90 zł).

Spotkanie odbędzie się kilka dni po 71. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza z ręki niemieckiego oficera na ulicach Drohobycza. Twórczość pisarza, który przyjaźnił się z największymi postaciami polskiej kultury w okresie międzywojnia – m.in. Gombrowiczem, Witkacym czy Nałkowską – jest jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej literaturze. Wielokrotnie była inspiracją dla artystów na całym świecie, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że częściej za granicą niż w Polsce. Na jej kanwie powstał słynny film Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”, częściowo animowana „Ulica Krokodyli” Stephena i Timothy’ego Quayów, dziesiątki przedstawień teatralnych, m.in. znakomity spektakl „Ulica Krokodyli” brytyjskiego Teatru Complicite w reż. Simona McBurneya.


O rozmówcach

Ewa Graczyk
Literaturoznawczyni, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim w 1977 roku. Pracę magisterską na temat powieści Stanisława Brzozowskiego pisała pod kierunkiem prof. Marii Janion. W latach 1980-1983 była doktorantką studium doktoranckiego IBL PAN. Przez cały ten okres uczęszczała również na konwersatoria i seminaria prof. Janion na Uniwersytecie w Gdańsku, biorąc udział w dyskusjach i pracach, które zaowocowały publikacją kolejnych tomów Transgresji. Tam pojawiały się, dość licznie, jej teksty i wypowiedzi, między innymi na temat Stanisławy Przybyszewskiej i Güntera Grassa. W 1986 roku obroniła w IBL PAN pracę doktorską na temat twórczości Stanisławy Przybyszewskiej, która, po pewnych przeróbkach, została opublikowana w 1994 roku pod tytułem „Ćma”. W tym samym roku ukazała się również druga książka autorstwa Ewy Graczyk, zbiór szkiców zatytułowany „O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje”. Ostatnią ważną publikacją badaczki jest książka zatytułowana „Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Gombrowicza w okresie międzywojennym”. Wyszła ona w wydawnictwie słowo/obraz/terytoria w 2004 roku. Publikacja ta była książką habilitacyjną.

Tomasz Wiśniewski
Literaturoznawca, zajmuje się współczesnym dramatem oraz poezją anglojęzyczną. Adiunkt w Zakładzie Badań Literackich Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Wydał monografię „Kształt literacki dramatu Samuela Becketta” (Universitas, Kraków). Współpracował z „Toposem” przy redakcji numerów poświęconych twórczości Becketta (6, 2006 oraz 1, 2010). Publikował w „Toposie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Przeglądzie Politycznym”, jak również w publikacjach naukowych. Pomysłodawca i organizator konferencji „Samuel Beckett: tradycja – awangarda” (Olsztyn 2008) oraz projektu Back to the Beckett Text / Beckett na plaży (Sopot 2010), który przerodził się w Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy, który odbywa się co roku w maju w Sopocie.

Marcin Kulwas
Gitarzysta, kompozytor, producent.  Przez ostatnią dekadę zajmował się łączeniem muzyki z innymi sztukami: teatrem („Pieśni według Schulza”, „TH143” Teatru Miniatura, „Sny Mirona” Teatru Snów, „Teatr BOTO czyta poezję”, „von Krochmalski”), fotografią („Edite – nowe bity, stare historie”, cykl spotkań multimedialnych „Bursztynowa Fregata”) oraz modą (projekt „M. Kwadrat – moda i multimedia” w ramach Sopot Fashion Days).

Mirosław Baran
Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim, przez blisko dziewięć lat pracował jako dziennikarz i redaktor w gdańskim oddziale „Gazety Wyborczej”. Publikował także m. in. w dzienniku „Metro”, tygodniku „Ozon”, „Notatniku Teatralnym”, portalu trojmiasto.pl oraz magazynie „Metropolia Zatoki Gdańskiej”. Razem z Przemysławem Guldą wydał książkę „Zrób to w Trójmieście! Alternatywny przewodnik”; dwa wywiady jego autorstwa znaleźć można w tomie „Trójmiasto. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

×