PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Biografie Gdańskie w Miniaturze

19 października zapraszamy na wydarzenia w ramach okrągłej 10. edycji Biografii Gdańskich - Dni Mniejszości Narodowych. Najpierw o 17.00 debata "Mniejszości narodowe wobec wyzwań współczesności", którą poprowadzi Anna Sobecka, a o 19.00 wyjątkowy koncert poświęcony twórczości Mordechaja Gebirtiga w wykonaniu znakomitej krakowskiej grupy BESTER QUARTET oraz gości specjalnych: Tomasza Ziętka oraz Marcina Malinowskiego z Gdańska. Zespół wystąpi  z programem dedykowanym wybitnemu twórcy okresu Międzywojnia jakim był Gebirtig. Jednocześnie jest to premiera tego projektu w Gdańsku oraz premiera płyty wydanej nakładem renomowanej wytwórni Tzadik z Nowego Yorku. Kolejną atrakcją wieczoru będzie występ Marii Gurajevskiej, która w kwartecie zaprezentuje współczesne utwory oparte na tradycyjnej muzyce ukraińskiej.

W dniach 17-20 października 2013 roku odbędzie się 10. edycja imprezy Biografie Gdańskie – Dni Mniejszości Narodowych nawiązującej do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają w Gdańsku.

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które "zawierucha dziejowa" przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.

Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Biografie Gdańskie są jedyną okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych.

Biografie Gdańskie to przede wszystkim prezentacje dorobku kulturalnego. Tegoroczna edycja podzielona jest na spotkania tematyczne oraz na prezentacje kultury mniejszości narodowych.
Do najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji zaliczamy prezentacje muzyczne.

 

BIOGRAFIE GDAŃSKIE | PROGRAM

17 października 2013
18.00 Mniejszości narodowe wobec wyzwań współczesności | prezentacje mniejszości litewskiej, niemieckiej, białoruskiej
Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, ul. Mariacka 42/43

18 października 2013
17.00 Mniejszości narodowe wobec wyzwań współczesności | prezentacje mniejszości żydowskiej, tatarskiej i ukraińskiej

19 października 2013
Miejski Teatr Miniatura
17.00 Mniejszości narodowe wobec wyzwań współczesności | debata
Prowadzenie: Anna Sobecka
Udział wezmą m.in.: dr Helena Głogowska, przewodnicząca Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka”, Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, Gerhard Olter i Roland Hau, przedstawiciele Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, dr Roman Nieczyporowski, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce o/Gdańsk
19.00 Bester Quartet „Projekt Gebirtig” | koncert
21.00 Mariia Guraievska z zespołem | koncert
(Wstęp na zaproszenia oraz bilety)

20 października 2013
Państwowy Teatr Wybrzeże w Gdańsku | Duża Scena
15.00–20.00
Užgaidos
Razśpiawany Haradok   
Lesja
Incognito
Kotyś & Daria
(Wstęp wolny – prezentacje kulinarne mniejszości narodowych tradycyjnie po koncertach)

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, WPART, Miejski Teatr Miniatura, Mniejszości Narodowe
Patroni: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

×