PL EN

STREFA NAUCZYCIELA

Teatralne Spięcie | warsztaty dla nauczycieli i instruktorów teatralnych

W dniach 19 i 20 października oraz 9 i 10 listopada 2013 roku Miejski Teatr Miniatura oraz Stowarzyszenie Pedagogów Teatru zapraszają do wzięcia udziału w projekcie edukacji teatralnej „Teatralne Spięcie”. „Teatralne Spięcie” to projekt łączący teatry i szkoły. Nauczyciele biorą udział w cyklu warsztatów organizowanych przez członków Stowarzyszenia Pedagogów Teatru przy wsparciu pracowników Teatru Miniatura. Prowadzący wykorzystują narzędzia teatralne oraz pokazują, jak zastosować je w praktyce. Uczestnicy poznają ideę pedagogiki teatralnej, a przede wszystkim zdobędą narzędzia do budowy warsztatu do spektaklu.

Spotkania problemowo będą skoncentrowane wokół spektaklu „Poobiednie igraszki” z repertuaru Teatru Miniatura w Gdańsku, który dedykowany jest przede wszystkim widzowi w wieku gimnazjalnym. Warsztat wzmocni doświadczenie spektaklu w działaniach praktycznych, a także dostarczy narzędzi i nowych metod pracy pozwalających tworzyć autorskie warsztaty do spektakli teatralnych.

Warsztaty poprowadzą pedagodzy teatru Agnieszka Szymańska i Tomasz Daszczuk oraz reżyser spektaklu „Poobiednie igraszki” Jacek Gierczak i aktorka Joanna Tomasik. Szkolenie obejmuje dwa cykle warsztatowe: 19 i 20 października w godz. 10.00-16.00 oraz 9 i 10 listopada w godz. 10.00-16.00.

Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie wzięcia udziału w warsztatach. Koszt udziału w warsztatach to 50 zł od osoby za 4 dni warsztatów. W cenę wliczone jest zaproszenie na spektakl „Poobiednie igraszki” w dniu 18 października 2013 o godz. 19.00. Obejrzenie spektaklu jest obowiązkowe.

Nabór na warsztaty trwa do 17 października. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje pierwszeństwo zgłoszeń.

Teatralne Spięcie w Teatrze Miniatura
19 i 20 października 2013, godz. 10.00-16.00
9 i 10 listopada 2013, godz. 10.00-16.00
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 16

Kontakt i zapisy:
Agnieszka Grewling-Stolc
tel. 601 958 184
a.grewling-stolc@teatrminiatura.pl

Dane do przelewu:
Miejski Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16, 80-236 Gdańsk
Bank Millenium S.A., nr konta 16 1160 2202 0000 0000 2893 5325
W opisie przelewu proszę o wpisanie imienia i nazwiska + Teatralne Spięcie


Stowarzyszenie Pedagogów Teatru/SPT powstało w kwietniu 2010 roku.
Jest wynikiem spotkania artystów i animatorów teatralnych z całej Polski, zajmujących się praktyczną edukacją teatralną na różnych obszarach – w szkołach, teatrach, szkołach specjalnych, uczelniach wyższych, domach kultury oraz w przestrzeniach niezależnych.
www.pedagodzyteatru.org

Agnieszka Szymańska
Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (specjalności: pedagogika ogólna, edukacja medialna), studentka Podyplomowego Studium
Menedżerów Kultury Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zawodowo zajmuje się organizacją, produkcją i promocją wydarzeń kulturalnych adresowanych do dzieci. Od pięciu lat związana z Fundacją ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, od dwóch z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Producentka małych Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Tomasz Daszczuk
Pedagog teatru, reżyser, animator twórczości teatralnej. Ukończył studia Animacji Kultury na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz reżyserię teatru dzieci i młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W ramach egzaminu eksternistycznego ZASP otrzymał dyplom aktora. Ukończył również kurs dramy I i II stopnia oraz kurs roczny przy ASSITEJ.

Jacek Gierczak
W 1980 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Od 1977 roku pracował w teatrach dramatycznych: Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Szczecinie oraz Teatrze Osterwy w Lublinie. Z Teatrem Miniatura związany od 1995 roku.

Zagrał ponad 100 ról, z których do najważniejszych należą: Ksiądz Lwowicz w „Dziadach” w reż. M. Prusa (Teatr Wybrzeże), Jerry w „Opowiadaniu o ZOO” E. Albee’go w reż. J. Gierczaka (nagroda aktorska na szczecińskim Festiwalu Małych Form 1984), Młody Kelner w „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Z. Chrzanowskiego (nagroda aktorska na toruńskim XXVII Festiwalu Teatrów Polski Północnej 1985), Ludwik XIV w „Molierze” w reż. Bogusława Lindy, Paweł Gulaczkin w „Mandacie” w reż. A. Rozhina (nagroda Wojewody Lubelskiego 1993).

Wyreżyserował ponad 10 spektakli, w tym. prapremierę „Brudnych rąk” J. Sartre’a, prapremierę „Żyj, Danielu” W. Zawistowskiego oraz „Pchłę Szachrajkę” J. Brzechwy w Teatrze Miniatura. Napisał kilkadziesiąt piosenek autorskich. Brał udział w kilkudziesięciu słuchowiskach radiowych. Zagrał epizody w kilku filmach m.in. Leszka Wosiewicza („Kornblumenblau” oraz „Cynga”), czy Grzegorza Królikiewicza („Przypadek Pekosińskiego”) oraz Lisa w „Polowaniu na lisa” S. Mrożka i Schweizerkasa w „Matce Courage” B. Brechta w Teatrze Telewizji.

Joanna Tomasik
W 1980 roku ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Od 1977 roku pracowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Szczecinie, Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od 1997 roku związana z Teatrem Miniatura. Najważniejsze role: Lucy w „Operze za trzy grosze” w reż. A. F. Rozhina, Alicja w „Alicji w Krainie Czarów” w reż. A. Strzeleckiego, Iwona w „Iwonie. Księżniczce Burgunda” w reż. A. F. Rozhina, Halinka w „Sztukmistrzu z Lublina” w reż. J. Szurmieja, Linda w „Braciach krwi” w reż. A. F. Rozhina.

Galeria
×