PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Tuwim or not Tuwim | premiera w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA

6 października o 19.00 na naszej Sali Prób odbędzie się premiera spektaklu "Tuwim or not Tuwim" w reżyserii Marka Branda. Premiera jest jednym z wydarzeń Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, który potrwa od 4 do 6 października w Gdańsku.

„Tuwim or not Tuwim” to program muzyczno-kabaretowy, złożony z tekstów i kompozycji polskich artystów pochodzenia żydowskiego, tworzących przede wszystkim w okresie 20-lecia międzywojennego. To właśnie wtedy debiutowali m.in. Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jan Brzechwa, Marian Hemar, Andrzej Włast, Emanuel Schlechter, Henryk Wars, Jerzy Jurandot, Artur Gold czy Konrad Tom – polscy Żydzi, autorzy utworów, które stawały się szlagierami, wykonywanymi przez największe ówczesne gwiazdy: Hankę Ordonównę, Zulę Pogorzelską, Jadwigę Smosarską, Mirę Zimińską, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Tadeusza Olszę, Aleksandra Żabczyńskiego, Adama Astona i wielu innych.

Na tych piosenkach wychowały się pokolenia polskich artystów. Śpiewali je Ewa Demarczyk, Hanna Skarżanka, Krystyna Janda, Bogdan Łazuka, Piotr Fronczewski. Wyjątkową ich interpretatorką była także polska pieśniarka żydowskiego pochodzenia Wiera Gran. Naszym muzyczno-kabaretowym programem chcemy przypomnieć, jak istotny wpływ na rozwój kultury polskiej mieli artyści żydowscy. „Tuwim or not Tuwim” to też dowód na to, że w sztuce nie istnieją podziały rasowe, narodowościowe czy wyznaniowe. Sztuka łączy!

Ten spektakl to także hołd dla artystów, którzy stracili życie tylko dlatego, że byli Żydami. Andrzej Włast i Emanuel Schlechter zginęli 70 lat temu w gettach. Wspomnijmy ich, słuchając tych radosnych i smutnych, żartobliwych i melancholijnych utworów.

Liczba miejsc ograniczona, rezerwacje od 23 września 2013 pod adresem zblizeniadsa@gmail.com.

 

zdjecia_wrzesien_2013_151ok.jpg

×