PL EN

Nabór na warsztaty teatralne w ramach programu "Lato w teatrze"

Zapraszamy młodzież w wieku od 13 do 16 lat na warsztaty teatralne w ramach programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty odbędą się w terminie od 16 do 31 sierpnia, a zakończą je pokazy spektaklu przygotowanego przez młodzież na dużej scenie Teatru Miniatura. Koszt warsztatów: 50 zł. Ilość miejsc ograniczona (25 osób)!

Grupa warsztatowa zostanie podzielona na pięć mniejszych, z których każda będzie pracowała nad różnymi elementami przedstawienia pod okiem doświadczonych instruktorów: aktora Jakuba Zalewskiego, muzyka Borysa Kossakowskiego, scenografki Mai Kanabaj, dziennikarza Łukasza Rudzińskiego, montażysty Tomasza Okęckiego i akustyka i oświetleniowca Adriana Amrugiewicza.

Punktem wyjścia pracy warsztatowej będzie dramat „Ja i ty” Ingeborg von Zadow. Tekst porusza problem jednostkowości i indywidualności oraz wynikających z tego różnic charakteru. Bohaterowie zauważają te różnice i próbują zrozumieć drugą stronę. Jest to również opowieść o przyjaźni, która nie boi się inności i o tym, że wyjątkowość nie musi oznaczać samotności. Wręcz przeciwnie – będąc i pracując razem, nasze indywidualności doskonale się uzupełniają, możemy łatwiej pokonać przeciwności.

Teatr jest znakomitym miejscem do udowodnienia wartości współpracy, a jednocześnie indywidualnego talentu. Przedstawienie powstaje dzięki ogromnej ilości osób, które pracują na końcowy efekt, nawet jeśli na scenie widzimy tylko kilka. Podczas warsztatów każda grupa będzie pracowała zarówno nad tekstem sztuki, jak i jej tematem oraz muzyką, scenografią i promocją przedstawienia. Każdy z tych elementów będzie miał wpływ na efekt końcowy: spektakl. Na każdym etapie pracy uczestnicy będą mieli szansę ujawnić różne talenty i umiejętności, budujące efekt końcowy.

Zgłoszenia na podstawie wypełnionej karty zgłoszenia przyjmuje Magdalena Zabłotna, magdalena.zablotna@teatrminiatura.pl tel. 885 780 204.

naglowek_lwt_gdansk_rgb.jpg

O instruktorach prowadzących warsztaty

Jakub Zalewski – absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Od 2010 roku aktor Teatru Miniatura.
Animator i wychowawca na obozach integracyjnych dla dzieci z różnych środowisk społecznych, w tym z domów dziecka. W czasie studiów uczestniczył w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich oraz był opiekunem osób ze szkoły z Wielkiej Brytanii.

Borys Kossakowski – improwizator, autor piosenek, którego zainteresowania muzyczne sięgają od The Beatles przez muzykę barokową, cerkiewne chóry, freejazz, aż po minimal dub i ambient. Związany z zespołami Towary Zastępcze, Pin i Zielony, Sudany Arkestra. Brał udział w opracowaniu programu kolonii artystycznych Przystań Wyobraźni w Klubie Poszukiwaczy Przygód. Występował na licznych festiwalach, m.in: OFF Festival, Open’er Festival, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Open Source Art Festival, SpaceFest! Od 2010 roku dziennikarz trojmiasto.pl, w którym m. in. prowadzi autorski program „Komentarz Podstawowy” z udziałem dzieci ze szkół podstawowych. Instruktor Teatru Miniatura podczas Lata w teatrze 2012.

Maja Kanabaj – specjalistka rzemiosł teatralnych, w Teatrze Miniatura od 2006 roku (współtworzenie scenografii i lalek do spektakli), pedagożka, instruktorka warsztatów plastycznych w Teatrze Miniatura. Scenografka najnowszego spektaklu Teatru Miniatura „Poobiednie igraszki“ skierowanego do młodzieży gimnazjalnej. Instruktorka Teatru Miniatura podczas Lata w teatrze 2012.

Tomasz Okęcki – główny montażysta w Teatrze Miniatura od 2003 roku, uczestnictwo w organizowanych przeglądach teatrów dziecięcych w Teatrze, animator projektu „Teatr od kulis” w Teatrze Miniatura (oprowadzanie dzieci i młodzieży, prezentacja zaplecza teatru i sposobu powstawania spektaklu). Instruktor Teatru Miniatura podczas Lata w teatrze 2012.

Łukasz Rudziński – absolwent Filologii Polskiej oraz Slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował m.in. w „Teatrze”, „Scenie”, „Notatniku Teatralnym”, „Teatrze Lalek”, „Opcjach”, „Ricie Baum”, „Morelach i Grejpfrutach”, „51 plus”, „Kulturze Enter”, „Dwutygodniku.com", a także na wortalu e-teatr.pl. Dziennikarz portalu trojmiasto.pl Instruktor Teatru Miniatura podczas Lata w teatrze 2012.

Adrian Amrugiewicz – akustyk i oświetleniowiec Teatru Miniatura, operator multimediów, realizator spotów radiowych w Teatrze. Współpracuje ze Stowarzyszeniem MOST przy realizacji warsztatów teatralnych dla młodzieży. Współpraca z Teatrem Miniatura podczas Lata w Teatrze 2012.


O projekcie „Lato w teatrze

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:
 Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr „Miniatura” (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

 

lwt13_stopka.jpg

Pliki

×