PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Urodziny Fahrenheita w Miniaturze

W dniach 24-26 maja wraz z firmami EduPark i Smart_lab zapraszamy na artystyczno-naukowe obchody urodzin Daniela Fahrenheita, słynnego fizyka, wynalazcy termometra rtęciowego oraz skali Fahreneheita do dziś używanej w Wielkiej Brytanii i USA.

Podczas tego urodzinowego weekendu będzie okazja do zobaczenia najnowszego spektaklu Miniatury „Fahrenheita” w reż. Michała Derlatki oraz obejrzenia pokazów eksperymentów chemicznych i wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez dwie firmy zajmujące się popularyzacją nauki w ciekawy i przystępny sposób – EduPark i Smart_lab.

Codziennie na godzinę przed spektaklem, w trakcie przerwy i chwilę po będzie można wziąć udział w nietypowych atrakcjach i przy okazji zrozumieć, co mogło zafascynować młodego Daniela Fahrenheita w fizyce i chemii.

Smart_lab, którego założyciel Przemysław Mietlarek brał czynny udział w tworzeniu spektaklu „Fahrenheit” w Miniaturze, w sobotę i niedzielę przygotuje interaktywne pokazy zatytułowane „Zimno? Ciepło! Eksperymentalne urodziny Fahrenheita”, w ramach których będzie można zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć, lodowaty ciekły azot, tajemniczy suchy lód i przeżyć jedyny w życiu spacer w chmurach. Dla fanów nieco wyższych temperatur przygotowane zostaną iście ogniste doświadczenia, w czasie których będzie można złapać płomień w ręce niczym Prometeusz. Po spektaklu na stoisku Smart_lab każde dziecko będzie mogło zobaczyć, jak można zrobić prawdziwe lody za pomocą ciekłego azotu i wyjść z teatru ze swoją porcją. Dodatkowo każdy gość urodzin Fahrenheita zostanie zamknięty w Wielkiej Bańce Mydlanej, co będzie można uwiecznić na zdjęciu, więc warto zabrać ze sobą aparat.

Z kolei EduPark będzie z nami już od piątku 24 maja przez cały weekend. Edukatorzy z EduParku poprzez widowiskowe eksperymenty zapoznają publiczność z różnicami pomiędzy reakcjami pochłaniającymi i wydzielającymi ciepło. Nie zabraknie dymu i efektów specjalnych. W sobotę i niedzielę poprowadzą również bezpłatne warsztaty naukowe dla widzów urodzinowych spektakli. Poprzez samodzielnie wykonywane doświadczenia związane z temperaturą i nie tylko będzie można lepiej zrozumieć dokonania Gabriela Fahrenheita. Uczestnicy warsztatów będą doprowadzać wodę do wrzenia bez jej podgrzewania, poznają tajemnice zmiany stanów skupienia i zbudują mini wyrzutnie. W związku z ograniczoną ilością miejsc na warsztaty od 15 maja ruszają zapisy, dla wszystkich dzieci powyżej 5 lat z biletem na sobotni lub niedzielny spektakl „Fahrenheit”. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

 

Szczegółowy program

24 maja 2013 (piątek)

9.00-11.30 pokazy EduPark przed spektaklem i w czasie przerwy (foyer teatru)

10.00 „Fahrenheit” w reż. Michała Derlatki, spektakl Teatru Miniatura

 

25 maja 2013 (sobota)

11.00-11.45 warsztaty naukowe EduPark (Sala Kameralna)

11.00-14.00 pokazy Smart_lab przed spektaklem, w czasie przerwy oraz chwilę po spektaklu (foyer teatru)

12.00 „Fahrenheit” w reż. Michała Derlatki, spektakl Teatru Miniatura

12.45-13.00 pokazy EduPark w przerwie spektaklu (Sala Kameralna)

 

26 maja 2013 (niedziela)

16.00-16.45 warsztaty naukowe EduPark (Sala Kameralna)

16.00-18.00 pokazy Smart_lab przed spektaklem, w czasie przerwy oraz chwilę po spektaklu (foyer teatru)

17.00 „Fahrenheit” w reż. Michała Derlatki, spektakl Teatru Miniatura

16.45-17.00 pokazy EduPark w przerwie spektaklu (Sala Kameralna)

 

Zapisy na warsztaty od 15 maja 2013 pod telefonem 58 341 94 83 lub na adres mailowy organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl Liczba miejsc ograniczona.

Bilety na spektakl „Fahrenheit” w cenie 20 zł normalny, 18 zł rodzinny (od 4 osób) do nabycia w kasie Teatru Miniatura. Tel. 58 341 94 84.

 

O partnerach

Smart_Lab to lider wśród firm prowadzących interaktywne zajęcia edukacyjne dla dzieci
i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także… dorosłych! Celem naszej pracy jest wzbudzanie u dzieci pasji do nauki oraz chęci poznawania świata, co umożliwia podniesienie podstawowych kompetencji poznawczych oraz naukowo-technicznych. Poprzez eksperymenty dzieci i młodzież poznaje piękno otaczających nas zjawisk fizyko-chemicznych. Z naszego doświadczenia wiemy, że zabawa i eksperymentowanie są najlepszą formą nauki, dlatego tak ważne jest, aby nasze pociechy mogły poznawać świat przyrody samodzielnie wykonując doświadczenia.

Ze Smart_Lab poznasz nowe oblicze nauki – zamienisz swoją szkołę, dom, teatr, dom kultury, kawiarnię czy piknik w prawdziwe laboratorium. Zapewniamy wszystkie niezbędne sprzęty oraz zabawę połączoną ze skuteczną edukacją. Mamy bogatą ofertę i doświadczenie dydaktyczne. Dla szkół realizujemy zajęcia zgodne z podstawą programową lub proponujemy program pozwalający wręcz niezauważalnie wpleść naukę (także tą przez duże „N”) w nasze pokazy, pikniki, warsztaty oraz zajęcia i zabawy edukacyjne.

www.smartlab.edu.pl

 

EduPark Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego to miejsce stworzone, by pokazać najmłodszym i tym trochę starszym, że nauka nie jest nudna, a nawet może bawić!

Przestrzeń w EduParku został zaprojektowana dla dzieci i młodzieży tak, aby mogły tu dowiedzieć się jak najwięcej o sobie i otaczającym je świecie. Pragniemy udowodnić wszystkim, że poprzez zabawę także można się uczyć. Fizyka, chemia czy biologia nie muszą być nudnym, szkolnym przedmiotem. Naszą misją jest pobudzanie w młodych ludziach pasji odkrywania i uzmysłowienie im przyjemności, jaka płynie ze zdobywania wiedzy. EduPark zaprojektowany jest specjalnie dla grup szkolnych oraz dzieci z rodzicami. U nas, pod nadzorem opiekunów, młody badacz w atrakcyjny sposób poznaje prawa rządzące w przyrodzie. Tu liczy się przede wszystkim aktywne działanie i dobry humor.

Nasza stała wystawa obejmuje interaktywne stanowiska z pięciu dziedzin nauki, przy których, poprzez zabawę, można samodzielnie badać prawa przyrody. U nas eksponaty służą do zabawy – nie tak jak w typowym muzeum. Z każdym stanowiskiem doświadczalnym można się zmierzyć, sprawdzić jego działanie. Wystarczy trochę ciekawości i zapału, by stać się odkrywcą praw nauki. U nas liczy się przede wszystkim aktywne działanie i dobry humor. W razie niejasności obsługę urządzeń wyjaśniają instrukcje lub doświadczeni animatorzy. U nas odkryjesz tajemnice optyki oraz akustyki, zbudujesz most bez żadnej zaprawy. W EduParku możesz także sprawdzić swój refleks, ułożyć tułów anatomiczny człowieka, poznać działanie kamery termowizyjnej, a nawet spojrzeć przez okular mikroskopu. Zapraszamy także
do mikro i makro świata przyrody.
www.edupark.gpnt.pl

 

ur_fah_stopka.jpg

 

banka.jpg

Galeria
×