PL EN

STREFA ZDARZEŃ

TH 143 | widowisko plenerowe Miniatury w Sopocie

W lipcu zeszłego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbyła się premiera naszego pierwszego spektaklu plenerowego „Thermidor roku 143”. Widowisko na motywach dramatów Stanisławy Przybyszewskiej i poezji Macieja Rembarza wyreżyserował Lech Raczak, jeden z pierwszych twórców polskiego teatru ulicznego, współzałożyciel słynnego Teatru Ósmego Dnia, przez 19 lat dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA w Poznaniu.

27 kwietnia w Sopocie widzowie będą mieli okazję obejrzeć specjalną wersję przedstawienia wzbogaconą o dodatkowe utwory muzyczne na podstawie poezji Macieja Rembarza w kompozycji Marcina Kulwasa i Emila Miszka. Wykonają je aktorzy Teatru Miniatura, a towarzyszyć im będzie zespół w składzie: Paweł Hulisz (trąbka), Marcin Kulwas (gitara), Tomasz Paszko (perkusja), Marcin Stefaniak (saksofon), Jarosław Stokowski (bas) i Paweł Szewczyk (syntezator).

Widowisko jest oparte na motywach z życia i twórczości Stanisławy Przybyszewskiej, która spędziła w Wolnym Mieście Gdańsku ostatnie lata życia – od 1923 do 1935 roku. Tutaj powstały jej najważniejsze utwory dramatyczne wynikłe z fascynacji Rewolucją Francuską: „Thermidor” i „Sprawa Dantona”. Nadwrażliwa, dumna i bezkompromisowa, uzależniona od morfiny, separująca się od świata zewnętrznego, Przybyszewska nie osiągnęła za życia wystarczającej popularności, żeby utrzymać się z własnej twórczości – umierała w skrajnej nędzy w baraku nr 12 przy Gimnazjum Polskim w Gdańsku (wtedy Am Weissen Turm 1, obecnie ul. Jana Augustyńskiego). Dopiero pod koniec lat 60. jej utwory dramatyczne doczekały się udanych realizacji oraz wydania. Wydane zostały również trzy tomy jej listów. „Sprawa Dantona” odniosła sukces zagranicą oraz została zrealizowana w wersji filmowej przez Andrzeja Wajdę ze znakomitą rolą Gerarda Depardieu w roli Dantona. Jakiś czas temu triumfy święciła inscenizacja tego dramatu w reżyserii Jana Klaty.

 

TH 143 | reżyseria: Lech Raczak
27 kwietnia 2013, godz. 20.00
Plac przy fontannie na sopockim molo
wstęp wolny

Organizator: Kąpielisko Morskie Sopot

Serdecznie dziękujemy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie za pomoc w organizacji.
pgs.jpg

 

 

×