PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Premiera "Fahrenheita" już 7 kwietnia!

7 kwietnia 2013 o godz. 17.00 zapraszamy na premierę spektaklu „Fahrenheit”, scenicznej adaptacji książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” Anny Czerwińskiej-Rydel. Jest to jedna z części Trylogii Gdańskiej, poświęconej słynnym gdańszczanom. Tom o fizyku, wynalazcy termometra rtęciowego Danielu Fahrenheicie otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY.

Daniel Fahrenheit na łożu śmierci przyzywa do siebie notariusza, by ten spisał przewrotne dzieje jego życia i rozwiązał zagadkę jego przedwczesnej śmierci. Fahrenheit uważa bowiem, że nad jego rodziną wisi fatum, jego samego zaś otruto. Opowiada fascynującą historię swojego życia, historię nieustającego dążenia do rozwiązania zagadki ciepła i zimna. Opowieści niestety nie udaje mu się skończyć, ponieważ umiera. Zainspirowany i zaciekawiony notariusz postanawia kontynuować rekonstrukcję losów fizyka i na własną rękę odkryć przyczynę jego śmierci.

Inscenizacja ma być nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwoli w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej bliskich fizykowi Fahrenheitowi materii. Będzie to zatem osobliwy teatr lalek, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów. W roli eksperta w pracach nad spektaklem bierze udział chemik Przemysław Mietlarek, który będzie również przygotowywał odczynniki do każdej prezentacji spektaklu. Scenograf Michał Dracz zaprojektował oryginalne lalki, które częściowo powstają w wyniku eksperymentów lub są animowane narzędziami laboratoryjnymi.

Ważnym tematem spektaklu jest wartość życia z pasją i konsekwencji w dążeniu do obranego celu. Fahrenheit staje się wzorem bohatera, który pokazuje, ile można osiągnąć dzięki takiemu podejściu do życia, ale również że taka postawa wymaga dużo odwagi, wytrwałości i podjęcia ryzyka.

Przedstawienie tworzy młode pokolenie artystów. Reżyserem spektaklu jest Michał Derlatka, pochodzący z Trójmiasta aktor i reżyser mający na swoim koncie realizacje spektakli w teatrach lalkowych (m.in. Wrocławski Teatr Lalek, Kaliski Teatr im. W. Bogusławskiego), ale również przedstawienia muzyczne w ramach wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Jednocześnie pracował w Hiszpanii, współtworząc jako reżyser grupę teatralną ALaVelocidadDeLaLuz  (realizacje w Barcelonie i Kordobie) oraz niezależnie jako asystent reżysera i scenografa. W Narodowym Teatrze Katalońskim w Barcelonie współpracował jako projektant i konstruktor scen teatru cieni z wieloletnim scenografem Petera Brooka Jean-Guy Lecatem oraz z Sergim Belbelem. Jako dramaturg przy spektaklu współpracuje Jorge Gallardo Altamirano, hiszpański dramaturg i reżyser, który z Michałem Derlatką realizował projekty teatralne w Polsce, Hiszpanii i Czechach.

Muzykę stworzył Paweł Nowicki z zespołem Kwartludium, pochodzący z Gdańska perkusista szerzej znany z zespołu Kobiety, laureat nagród indywidualnych w międzynarodowych konkursach muzyki współczesnej. Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku. Występuje na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Dni Muzyki Nowej w Gdańsku, Avant Days w Gdańsku, Audio-Art w Warszawie, Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Warszawska Jesień (w 2005 multimedialny koncert z ich udziałem, prowadzony przez Daniela Gazona, transmitowany był przez Program 2 Telewizji Polskiej; w 2008 uczestniczył w wykonaniach utworów napisanych przez polskich i iberoamerykańskich kompozytorów dla beatboxerów i Kwartludium), JAZ Festiwal Muzyki Improwizowanej w Katowicach, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, Ad libitum w Warszawie, Musica Moderna w Łodzi, Musica Polonica Nova we Wrocławiu. W 2005 muzycy byli wykonawcami podczas koncertu finałowego 46. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie.

×