PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Poobiednie igraszki | mocno o dorosłych

24 lutego o 19.00 premierą spektaklu dla młodzieży i dorosłych "Poobiednie igraszki" Romy Mahieu w reżyserii Jacka Gierczaka inaugurujemy nową scenę Teatru Miniatura – Salę Prób, przeznaczoną dla spektakli nietypowych, wychodzących poza zwyczajowy repertuar teatru, poszukujących czy eksperymentalnych.

- Tekst ma trzydzieści osiem lat, tyle co rodzice naszych widzów, dla których gramy na co dzień. Mówi między innymi o buncie, o tym, jak się rodzi i jak jest tłumiony. Mahieu mistrzowsko pokazuje też, że dzieci są lustrem dla dorosłych, w którym mogą zobaczyć kwintesencję swoich przekonań, uprzedzeń, sposobów zachowania. W tym kontekście narzekanie na młodsze pokolenia jest w gruncie rzeczy narzekaniem na siebie, na świat i kulturę, jaką stworzyliśmy, wzorce, które przekazujemy – mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury.

Reżyserem „Poobiednich igraszek” jest Jacek Gierczak, na co dzień aktor Miniatury, który ma za sobą również bogate doświadczenie pracy w teatrach dramatycznych. Grał m.in. u Andrzeja Wajdy, Macieja Prusa, Bogusława Lindy i Andrzeja Rozhina. Wyreżyserował ponad 10 spektakli, w tym prapremierę „Brudnych rąk” J. Sartre’a, prapremierę „Żyj, Danielu” W. Zawistowskiego oraz „Pchłę Szachrajkę” J. Brzechwy w Teatrze Miniatura.

Muzykę do spektaklu tworzy Tymon Tymański, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, felietonista i prozaik. Jeden z członków poetycko-happenerskiej grupy TotArt, założyciel m.in. grupy MIŁOŚĆ, w której składzie grali m.in. Mikołaj Trzaska, Maciej Sikała i Leszek Możdżer i avant-rockowej formacji KURY. Tymański ma na swoim koncie muzykę do filmów (m.in. „Sztos”, „Przemiany”, „Wesele”, „Bajki z Królestwa Lajkonii”) oraz spektakli teatralnych (m. in. „Top Dogs”, „Wszystkie dzieła Szekspira”, „Monachomachia”, „Beztlenowce”, „Matka”, „Letnicy”, „Kształt rzeczy”, „Novecento”, „Plotka”, „Kolacja dla palanta”). Występował jako aktor w filmach „Segment '76”, „Wesele”, „Satan Spa” oraz spektaklach teatralnych („Muzykanci Wielkiego Pola”, „Wejście Smoka – Trailer”). W roku 2001 został nagrodzony został Paszportem Polityki za całokształt twórczości. W „Poobiednich igraszkach” wystąpi również w roli Diego.

Jako scenografka debiutuje przy tym spektaklu Maja Garbarska, absolwentka architektury i urbanistyki Politechniki Gdańskiej, wieloletnia pracownica Pracowni Plastycznej Teatru Miniatura. Do tej pory wielokrotnie realizowała udane projekty oprawy scenicznej do różnorodnych wydarzeń w Miniaturze: benefisów, czytań, spektaklu finałowego warsztatów w ramach programu „Lato w teatrze”.

×