PL EN

STREFA NAUCZYCIELA

Zaczęliśmy próby do spektaklu o psie Balticu

Pamiętacie tę historię? O psie, który w styczniu 2010 roku przepłynął Wisłę na kawałku kry, aby w końcu – przemarznięty i przestraszony – zostać uratowany przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica na wodach Zatoki Gdańskiej?

Jego historia znalazła się w serwisach informacyjnych na całym świecie.  Internauci pisali: „historie, takie jak ta przywracają wiarę w ludzi”, „są na świecie dwa typy ludzi – jedni powiedzą: „Cóż, to tylko pies'”, inni – na wyższym poziomie etycznym – zrozumieją, jak świetna jest to wiadomość”. Pies Baltic jest obecnie członkiem załogi R/V Baltica oraz honorowym psim obywatelem miasta Gdynia, a także „twarzą” gdyńskiej kampanii „Pies w wielkim mieście”. Baltic wraz ze swoim opiekunem – Adamem Buczyńskim – otrzymali już setki listów z całego świata, w tym list z podziękowaniem za uratowanie Baltica od Brigitte Bardot.

Zdarzenia zostały opisane przez Barbarę Gawryluk w książce "Baltic. Pies, który płynął na krze", a książka ta zainspirowała reżysera Romualda Wiczę-Pokojskiego (dyrektora Miniatury) do stworzenia jej scenicznej adaptacji. Premiera w grudniu, a 9 października odbyła się pierwsza próba!

W tworzeniu spektaklu wezmą udział aktorzy: Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Jadwiga Sankowska, Joanna Tomasik, Jacek Gierczak, Andrzej Żak. Autorem muzyki będzie Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium, który ma na swoim koncie trzy autorskie albumy, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Scenografię przygotuje Mariusz Waras, artysta street-artowy, grafik, projektant - będzie to jego debiut teatralny.

 

Wykorzystując okazję, serdecznie dziękujemy firmie Luminaris i Patrycji Dendor za wypożyczenie sprzętu multimedialnego.

×