PL EN
Biografie Gdańskie: Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych

Biografie Gdańskie: Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych

Pierwszy dzień prezentacji artystycznych:


TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE ŻYDÓW W POLSCE

Śmiej się Pan | Teatr Żydowski w Warszawie

Program muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego. Kabaret międzywojnia swoją niezwykłą rangę i poziom zawdzięcza wybitnym polskim Żydom – kompozytorom takim jak Wars, Petersburski, Gold czy Kataszek, a przede wszystkim autorom tekstów: Tuwimowi, Słonimskiemu, Hemarowi, Jurandotowi. Na co dzień zajmowali się tworzeniem poezji i poważnych dzieł literackich, jednak dla „ćwiczenia pióra” pisali teksty i utwory czysto kabaretowe. Ich piosenki i skecze do dziś są uznawane za arcydzieła gatunku, a ich urok nie przemija...

 

MUZUŁMAŃSKA GMINA WYZNANIOWA W GDAŃSKU

Art Orient

Grupa taneczna specjalizująca się w tańcu brzucha. Jej członkinie mają za sobą szereg występów w Polsce i za granicą oraz kontrakty taneczne na Bliskim Wschodzie, USA czy w Chinach. To tancerki, instruktorki i laureatki międzynarodowych konkursów, m.in. nagrody publiczności podczas Bellydancer of The Universe 2016 w USA, Pucharu Świata Bellydance 2012, Mistrzostw Europy Wschodniej 2016, Miss Belly Dance Poland 2013, Mistrzostw Polski 2015. Grupa w repertuarze ma zarówno tradycyjny taniec arabski i tańce folklorystyczne, jak i tańce z rekwizytami takimi jak wachlarze jedwabne, miecze, skrzydła czy świeczniki.

 

ZWIĄZEK MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ W GDAŃSKU

Emigrah

Zespół Emigrah tworzą trójmiejscy artyści, których połączyła fascynacja sceną world music. Jednym z charakterystycznych elementów jego muzyki jest śpiew tradycyjny opleciony brzmieniem instrumentów różnego pochodzenia. W twórczości można również usłyszeć dużą różnorodność rytmów – od rytmów trójdzielnych charakterystycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, poprzez nieparzyste rytmy bałkańskie, kończąc na inspiracjach arabskimi makamami oraz hinduskimi konnakol. Grupa poszukuje nowych brzmień poprzez unikatowe połączenie instrumentów całego świata, prezentując muzykę tradycyjną w autorskich aranżacjach.

 

WSTĘP BEZPŁATNY NA PODSTAWIE ZAPROSZEŃ DO ODBIORU W KASIE.