PL EN
Mała Platforma: blisko

Mała Platforma: blisko

Alicja Morawska-Rubczak

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
wykonanie: Anna Dziedzic, Filip Meyer-Luters
muzyka: Wacław Zimpel
scenografia, kostiumy: Barbara Małecka
produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
koprodukcja: Art Fraction Foundation
premiera: 26 listopada 2016 roku, Scena Wspólna w Poznaniu
czas trwania: 45 minut

Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Small size, performing arts for early years” ze środków programu Kreatywna Europa.

Spektakl dla dzieci od 6 miesięcy do 3 lat i bliskich im dorosłych. Czas trwania: 45 minut

Description

blisko to spektakl o budowaniu relacji. Dwoje tancerzy odkrywa przed widzami świat magicznych więzi, które odwiecznie łączą ludzi. Bliskość. Każdy z nas nosi w sobie jej cząstkę. Budując więzi, krok po kroku, otwieramy się na siebie nawzajem.

Dwoje tancerzy na okrągłej scenie – krąg życia i wspólnoty, a w jego centrum matrioszka – symbol macierzyństwa, ale jednocześnie obiekt kryjący w sobie mnóstwo niespodzianek. Tradycyjna forma dzięki współczesnemu przetworzeniu staje się punktem wyjścia do rozmowy bez słów, w której bliskość, dotyk, czułość stają się najważniejszymi tematami.

Alicja Morawska-Rubczak – reżyserka, pedagożka teatru, specjalizuje się w dziedzinie teatru i tańca dla dzieci do lat 3. Uznawana za jednego z czołowych krajowych specjalistów i teoretyków zajmujących się teatrem dla najnajmłodszych. Jako reżyserka debiutowała w marcu 2012 roku w warszawskim Teatrze Baj, gdzie zrealizowała autorskie przedstawienie „Śpij”, które gościło na licznych festiwalach w Polsce oraz grane było kilkadziesiąt razy za granicą, m.in. w Rosji, Niemczech, Iranie, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Kolejnym jej przedstawieniem było "brzUCHO" – kierowane do niemowląt i kobiet w ciąży oraz tatusiów spodziewających się potomstwa, przygotowane we Wrocławskim Teatrze Lalek, jego premiera odbyła się w czerwcu 2013 r. podczas festiwalu Sztuka Szuka Malucha, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Malta, następnie powstała "Łódeczka" w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze (2014) oraz "NIEBOskłon" (2015) zrealizowany w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Artystka pracowała również jako badaczka przy przedstawieniach dla dzieci od 2 roku życia, przygotowywanych przez Theater o.N. w Berlinie – "flying&falling" (2015) oraz "Affinity" (2017). W 2015 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Młoda Polska”, przyznawane młodym artystom wykazującym się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach, dzięki któremu zrealizowała w Opolu interaktywną instalację taneczną dla niemowląt "LABirynt". Kolejnym spektaklami tanecznymi wyreżyserowanymi przez Morawską-Rubczak było "blisko" poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka (2016) oraz "Kuuki/Powietrze" (2017) zrealizowany w Tokio, a także "Łaskotki" (2017) w Koninie. Najnowsze jej spektakle wpisują się w nurt teatr formy i są to polsko-norweska koprodukcja "Mała wielka podróż" (2018) zrealizowana w Teatrze Narodowym w Bergen w Norwegii oraz „Chodzi o to” stworzony w Teatrze Kochanowskiego w Opolu (2018) i „Dżungla” (2018) zrealizowana we Wrocławskim Teatrze Lalek, za którą otrzymała prestiżową Wrocławską Nagrodę Teatralną.