PL EN

STREFA ZDARZEŃ

KRZYŻACY zarejestrowani w Muzeum Zamkowym w Malborku

Spektakl można oglądać na Facebooku Teatru Miniatura, Muzeum Zamkowego w Malborku i programu Teatr Polska oraz na YouTubie Teatru Miniatura.

Realizacja nagrania adaptacji powieści Sienkiewicza w krzyżackim zamku odbyła się dzięki programowi Teatr Polska, który umożliwia przenoszenie spektakli w przestrzenie dla nich nietypowe, zbliżając teatr do widza.

W ramach uczestnictwa w Teatr Polska razem z Muzeum Zamkowe w Malborku zdecydowaliśmy się na niecodzienną adaptację filmową spektaklu we wnętrzach malborskiego zamku: Wielkim Refektarzu, kościele Najświętszej Marii Panny i na dziedzińcu.

- Naszą pracę nad spektaklem w 2016 roku zaczęliśmy od odwiedzenia Malborka z aktorami grającymi w spektaklu i to jest cudowne zamknięcie koła, że po takim czasie, po latach, wracamy. Nasze małe gliniane lalki w tym przesyconym historią monumentalnym wnętrzu – to robi duże wrażenie. Jestem zachwycony, że pojawiła się możliwość zrealizowania nagrania właśnie tutaj – opowiada Jakub Roszkowski.

- To interpretacja dzieła, które jest niemal naszym narodowym mitem, ale wydobyte zostały z niego treści uniwersalne, ważne z punktu widzenia współczesnego człowieka. Ta realizacja to też ważne wydarzenie dla pracowników i gości naszego Muzeum, pozwala otworzyć nowe drzwi do percepcji utworu, z którym mamy do czynienia tu w Malborku bardzo często – komentuje dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda.

- Mamy wrażenie, że robi się to taki interdyscyplinarny projekt łączący artystów i naukowców, historyków. Zamek daje nam zupełnie nowy kontekst i nowe możliwości interpretacji dzieła teatralnego – dodaje dyrektor Miniatury Michał Derlatka.

Realizacja nagrania została dofinansowana w ramach programu Teatr Polska Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na: www.teatrpolska.pl.

 instytut.jpg   mkidn_01_cmyk_120.jpg    e-teatr_temp_120px.jpg

 

Gallery