PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Pokaz finałowy półkolonii w ramach programu Lato w teatrze

Co młodzież może wiedzieć o granicach? I jak chce o nich opowiedzieć? 26 lipca o 19.00 na Facebooku i o 20.00 na YouTubie zapraszamy Was na premierę filmu, który przygotowali uczestnicy w ramach Lata w teatrze.

Dwutygodniowe półkolonie teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze rozpoczęły się u nas 13 lipca. Wzięło w nich udział 29 uczestników w wieku od 10 do 13 lat. Pracowali w trzech grupach pod okiem aktorów Teatru Miniatura – Wiolety Karpowicz, Wojciecha Stachury i Krystiana Wieczyńskiego – oraz stolarzy z Pracowni Plastycznej – Marcina Kuziora i Sławomira Wymysłowskiego. Wszystko to pod hasłem „Piłą i klejem. Od podziałów do dzielenia się”, ponieważ głównym tematem półkolonii były granice. Jak mieć granice, a jednocześnie wchodzić w relacje z innymi? Jak i kiedy bronić swoich granic? Jak nie tworzyć barier nie do przekroczenia? Czy można żyć bez granic? A jeśli granice są konieczne, jak sprawić, żeby nie stały się murami? 

Instruktorzy – trójka aktorów – zaproponowali różne metody i sposoby myślenia o teatrze i temacie granic. Wioleta Karpowicz, wykorzystując pracę ze stworzonymi przez uczestników formami lalkowymi – pacynkami i planszetami, rozmawiała o przekraczaniu granic własnego ja i wchodzeniu w inne postaci/inne światy. Wojciech Stachura stworzył z uczestnikami parateatralne laboratorium z wykorzystaniem animacji poklatkowej i klocków Lego, gdzie tworzyli i testowali alternatywne scenariusze związane z przekraczaniem lub działaniem w ramach granic. Krystian Wieczyński zaproponował warsztaty czerpiące z pedagogiki zabawy, dramy, teatru z elementami improwizacji, żeby badać spontaniczne podejście do granic i testowanie własnych granic.

Z kolei specjaliści rzemiosł teatralnych – stolarze – zapoznali młodzież z procesem tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z. Uczestnicy poznali w bezpośrednim doświadczeniu różne materiały, elementy obróbki ręcznej materiałów drewnianych i narzędzia do takiej obróbki, a także zasady bezpieczeństwa ważne przy takiej pracy. 

Półkolonie zostały dofinansowane w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego.

 

Więcej informacji: 

Justyna Sawicka | e-mail: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl, tel. 601 710 850

 

lato_w_teatrze_fb_final2550px.jpg

Uczestnicy i uczestniczki

Jasnozieloni

Lena Bieniek

Franciszek Bujak

Julia Dzianach

Tatiana Kwiatkowska

Katarzyna Mietlarek

Piotr Mróz

Helena Puchta

Hanna Skalska

Felicja Szablowska

Rozalia Ziętek

 

Krwistoczerwoni

Jakub Buczyński

Aleksandra Chejmanowska

Kasjan Flissikowski

Weronika Gruźlewska

Łucja Korszańska

Mateusz Pacześniak

Sasza Ruszkowska

Benjamin Stryczyński

Dominik Wojtyński

 

Fiolbzyki

Franciszek Bieńczak

Gaja Bródka

Amelia Dziubańska

Julia Kwiatkowska

Jan Mróz

Agnieszka Pecyna

Ksenia Pecyna

Martyna Połeć

Natalia Skalska

Jakub Walaszkowski

 

Kierowniczka półkolonii

Patrycja Telesińska

 

Wychowawczynie

Justyna Sawicka, Monika Tomczyk

 

Koordynatorka

Justyna Sawicka

 

Instruktorzy

 

Wioleta_Karpowicz150.jpg
Wi
oleta Karpowicz

Aktorka, lalkarka, lektorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka podróży i dobrych filmów. Od 2009 roku związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie występuje oraz prowadzi liczne warsztaty (m. in. Lato w Teatrze, warsztaty teatralne dla szkół, warsztaty w ramach programu Teatr Polska). Niegdyś wieloletnia instruktorka teatralna na  obozach dla dzieci i młodzieży (Chris, ZHP), obecnie współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi (m. in. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima,  Fundacja Pomysłodalnia).

 

 

Wojciech_Stachura150.jpg
Wojciech Stachura
 
Aktor Miejskiego Teatru Miniatura, zadebiutował w Gdańsku w 2013 roku tytułową rolą w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki. Prowadzi warsztaty edukacyjne, jest wiceprezesem Fundacji Sopot Centralny, aktywnie współtworzy życie kulturalne Trójmiasta. Poza macierzystym teatrem regularnie uczestniczy w projektach niezależnych i bierze udział w przedsięwzięciach innych instytucji. Współpracuje m.in. z, Teatrem Gdynia Główna, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Kameralną w Sopocie, Fundacją Pomysłodalnia oraz Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Jeszcze w trakcie studiów występował w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Instruktor Lata w teatrze w latach 2015 i 2016. Pomysłodawca i prowadzący Ferie w teatrze w 2020 r.

 

 

Krystian_Wieczynski150.jpg
Krystian Wieczyński

Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 r. zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m. in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.

 

 

stolarze_razem_Slawomir_Wymyslowski_Marcin_Kuzior550.jpg

Marcin Kuzior (po lewej)
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, współtworzy scenografię do spektakli wystawianych w Miejskim Teatrze Miniatura, współpracował także z innymi miejskimi instytucjami kulturalnymi w Sopocie oraz Gdańsku, a także z innymi teatrami. 

Sławomir Wymysłowski (po prawej)
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, w Teatrze Miniatura od 1992 roku, gdzie współtworzył scenografię do ok. 70 spektakli, w tym także do spektakli nagradzanych w tej dziedzinie. Autor rozwiązań konstruktorskich i scenicznych.

 


O PROJEKCIE LATO W TEATRZE 


LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

 

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka

Grupa Inicjatywna Baranówko+ Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, Biblioteka -Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona

 

 Spoty radiowe zapowiadające pokaz finałowy, przygotowane przez każdą grupę.

Gallery