PL EN

STREFA ZDARZEŃ

E-mocje – nowy cykl online dla dzieci i rodziców

Czy są dobre i złe emocje? Jak dbać o rozwój emocjonalny swoich dzieci? Minispektakle na podstawie współczesnych książek dla dzieci, warsztaty dla dzieci „Zrób sobie teatr” i spotkanie z psychologiem pod hasłem „Emocje na warsztat” – to nasz pomysł na połączenie teatru, literatury i edukacji psychologicznej pomocnej w wychowaniu.

Premiera pierwszego odcinka – E-mocje: O konfliktach – odbędzie się w Dzień Ojca, we wtorek 23 czerwca o 11.00 na Facebooku teatru, a o 17.00 na kanale YouTube. Najpierw rodzice i dzieci obejrzą minispektakl na podstawie książki „Jak dwie krople wody” Vanessy Simon Catelin (wyd. EneDueRabe) w reżyserii i inscenizacji Edyty Janusz-Ehrlich. „Jak dwie krople wody” to lekka, pełna humoru rymowana historia o poważnych sprawach. W przystępny dla najmłodszych sposób porusza trudne tematy takie jak nietolerancja, strach przed nieznanym, stereotypowe myślenie i ukazuje konsekwencje takich postaw. Doskonale przedstawia mechanizm powstawania konfliktów.

Potem aktorka Wioleta Karpowicz poprowadzi krótkie warsztaty plastyczne „Zrób sobie teatr” inspirowane pomysłami scenograficznymi wykorzystywanymi w minispektaklu. Warto sobie przygotować niezbędne materiały – gazetę, taśmę klejącą, karton A4, kartkę A4, taśmę klejącą dwustronną albo klej oraz dwa kawałki sznurka (lub dwie sznurówki). Odcinek będzie w internecie, więc zawsze można sobie wcisnąć pauzę, żeby ze wszystkim zdążyć. Na koniec przed ekrany zostaną zaproszeni rodzice – psycholog Joanna Trzaska podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą w nawiązaniu do tematu „Czy konflikty są potrzebne?”. Czas trwania całego odcinka to około 40 minut.

E-mocje to wersja online cyklu spotkań Emocje od Z do A, który Teatr Miniatura realizował we współpracy z Wydawnictwem EneDueRabe od 2012 do 2014 roku. Wykorzystując wartościową literaturę dla dzieci i teatr, cykl miał na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci i pomoc rodzicom w wychowaniu. Wybrane książki poruszały zagadnienia związane z emocjami, a psycholog Joanna Trzaska i pedagog Anna Uzarczyk odnosiły się do nich podczas warsztatów dla dzieci i rodziców.

 

 

Vanessa Simon Catelin Jak dwie krople wody

 

reżyseria, scenografia: Edyta Janusz-Ehrlich

muzyka i udźwiękowienie: Piotr Pawlak

wystąpili: Wioleta Karpowicz, Jakub Ehrlich, Krystian Wieczyński

realizacja zdjęć, montaż: Rafał Wojczal (wojczal.com)

obsługa techniczna: Tomasz Okęcki

produkcja: Emilia Orzechowska

konsultacja merytoryczna: Michał Derlatka, Agnieszka Kochanowska, Justyna Sawicka

 

prowadzenie warsztatów „Zrób sobie teatr”: Wioleta Karpowicz

prowadzenie warsztatów „Emocje na warsztat: czy konflikty są potrzebne?”: Joanna Trzaska

 

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Współpraca: Wydawnictwo EneDueRabe

 

Premiera: 23 czerwca (wtorek), godz. 11.00 Facebook, godz. 17.00 YouTube

 

Na warsztaty trzeba przygotować:

- gazetę

- taśmę klejącą

- karton A4

- kartka A4

- taśmę klejącą dwustronną lub klej

- 2 kawałki sznurka (lub 2 sznurówki)

Do zabawy przydadzą się też farbki i pędzelki.