PL EN

STREFA ZDARZEŃ

13 stycznia premiera KRAINY ŚPIOCHÓW dla dzieci od 3 lat

Przedstawienie tworzy grono znakomitych artystów z Polski i Litwy. Premiera już 13 stycznia o 17.00 na naszej Dużej Scenie.

Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo prześladują ją senne koszmary. W końcu jej tacie, Królowi Śpiochowi, nie pozostaje nic innego, jak tylko ruszyć w drogę, żeby znaleźć rozwiązanie. Pełną humoru opowieść stworzyła Marta Guśniowska, jedna z najbardziej popularnych polskich autorek sztuk dla dzieci, która do tej pory doczekała się ponad 50 realizacji scenicznych swoich tekstów, także za granicą.

Przedstawienie reżyseruje Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Do współpracy zaprosił wybitnych litewskich artystów – scenografkę Giedrė Brazytė i kompozytora Antanasa Jasenkę – którzy mają na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Oskaras Koršunovas czy Eimuntas Nekrošius. W Polsce doceniono ich podczas 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych w 2015 roku, kiedy Giedrė Brazytė została uznana za najlepszą scenografkę w kategorii „Małe WST”, a Antanas Jasenka za najlepszego kompozytora festiwalu. Oboje pracują naukowo – Giedrė Brazytė na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Antanas Jasenka na Wydziale Nauk Społecznych, Sztuki i Przedmiotów Humanistycznych na Uniwersytecie Technicznym w Kownie. Do grona twórców dołączył jeszcze znakomity animator i ilustratorMantas Bardauskas, który stworzy animacje do spektaklu.

 

Kraina-Spiochow_11_12_550px.jpg