PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Dybuk. Między dwoma światami | czytanie dramatu Szymona An-skiego

W piątek, 20 listopada, o 19.00 zapraszamy na czytanie dramatu Szymona An-skiego "Dybuk" w reż. Mieczysława Abramowicza, które towarzyszy wystawie i konferencji "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów" organizowanej przez Oddział Sztuki Nowoczesnej Narodowego Muzeum w Gdańsku. "Dybuk" An-skiego, porównywany do "Dziadów" Mickiewicza i "Romea i Julii" Szekspira, należy do klasyki teatru żydowskiego. Jest to utwór inspirowany zwyczajami, tracycjami i mistyką żydowską. 

Czytanie będzie na żywo transmitowane w Radiu Gdańsk.

 

Szymon An-ski, „Dybuk. Między dwoma światami” 

reżyseria: Mieczysław Abramowicz
asystentka: Martyna Groth
produkcja: Ula Zerek

wykonawcy: Jolanta Darewicz, Piotr Jankowski, Marta Kalmus-Jankowska, Piotr Kłudka, Aleksander Skowroński, Ryszard Ronczewski, Paweł Zagańczyk, Andrzej Żak, Magdalena Żulińska

 

Wstęp
Zainteresowane osoby prosimy o dokonanie rezerwacji telefonicznej pod numerem 601 628 377, e-mailowej: bilety@teatrminiatura.pl oraz odbiór darmowych wejściówek nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.

Ilość miejsc jest ograniczona. Ponieważ próba transmitowana jest na żywo przez Radio Gdańsk, prosimy o punktualne przybycie.

 

Więcej o projekcie "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów"

Dybuk to pojęcie wywodzące się z żydowskiej mistyki i żydowskich wierzeń ludowych. Jest to złośliwa (lub nieszczęśliwa) dusza, która wiąże się z żyjącymi przejmując ich osobowość.

Do historii światowego teatru dybuk przeszedł za sprawą Szymona An-skiego (wł. Szlojme Zajnwel Rapoport). który w roku 1914 opublikował swoją „legendę dramatyczną” „Na pograniczu dwóch światów. Dybuk”. Sztuka doczekała się wielu przekładów na całym świecie, realizacji teatralnych, adaptacji operowych i filmowych.

Celem projektu „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów” jest zaprezentowanie publiczności scenicznych i filmowych dziejów sztuki An-skiego oraz próba wielopłaszczyznowego przybliżenia pojęcia dybuka i jego obecności w różnych sferach nie tylko żydowskiego życia.

Przygotowywany w ramach projektu program edukacyjny ma w założeniu promować zachowania i postawy służące tolerancji i wzajemnemu zrozumieniu.

Uroczyste otwarcie wystawy „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów” zaplanowaliśmy na 19 listopada 2015 r. o godzinie 17.00. Wybór tego właśnie dnia nie był przypadkiem. 19 listopada 2015 r. mija 250 lat od pierwszego przedstawienia zespołu aktorów polskich stworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Data ta uważana jest za początek dziejów Teatru Narodowego, a jednocześnie za początek polskiego teatru publicznego.

Jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszącym wystawie jest dwudniowa konferencja naukowa, która odbędzie się 19 listopada 2015 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku / Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) oraz 20 listopada 2015 na Uniwersytecie Gdańskim.