Już 26 i 27 maja czekają nas premierowe przedstawienia BAJKI O KSIĘCIU PIPO, KONIU PIPO I KSIĘŻNICZCE POPI na podstawie książki francuskiego pisarza Pierra Gripariego, który opowiada o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie.
Sezon 2022/23 upływa nam pod hasłem #podróżemałeiduże i wszystkie premiery sezonu nawiązywały do tego tematu. Nie inaczej jest z najnowszym przedstawieniem, przygotowywanym na Dzień Dziecka. Po sukcesie „Akademii pana Kleksa” ponownie zaprosiliśmy do współpracy reżyserkę Agnieszkę Płoszajską, dramaturga Emila Płoszajskiego i choreografa Michała Cyrana.
- To artyści, którzy umieją pracować z osobami w każdym wieku, co jest dla nas bardzo cenne, bo chcemy też współtworzyć spektakle z naszymi widzami, w tym wypadku z dziećmi. Młodzi aktorzy, zanim weszli w próby do spektaklu, pracowali od września zeszłego roku pod opieką naszej aktorki Magdaleny Żulińskiej, która jest też asystentką reżyserki – opowiada Michał Derlatka, dyrektor teatru.
Artyści adaptują na scenę książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, a jednocześnie inspirują się musicalem „Pippin” Stephena Schwartza, w którym pojawiają się podobne motywy. W książce Gripariego młody książę Pipo rusza w podróż wraz z wiernym koniem Pipo – trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura – a po drodze uczy się siebie, życia i relacji międzyludzkich.
- Dla mnie to historia o poznaniu złożoności świata i możliwości pisania księgi swojego życia własnym językiem. Momentami zabawna, niekiedy przerażająca metaforyczna opowieść o tym, jak można odczuwać koniec dzieciństwa i początek dorosłości – opowiada Agnieszka Płoszajska.
W spektaklu miejscem akcji są kulisy cyrku, więc pojawi się wiele cyrkowych motywów zarówno w scenografii, jak i choreografii. Oprócz zespołu aktorskiego na scenie wystąpi gościnnie akrobata Sergiusz Regent i dziesięcioletnia gimnastyczka Zofia Perfikowska. Scenografię projektuje Monika Ostrowska, absolwentka Pracowni Architektury Spektaklu i Scenografii gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, która już miała okazję współpracować z Miniaturą podczas studiów przy spektaklu „Remus” w reż. Remigiusza Brzyka. Muzykę, która będzie bardzo ważnym elementem przedstawienia, skomponował Krzysztof Wojciechowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, multiinstrumentalista, autor wielu opracowań muzycznych.
Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą.
Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl
Kolejne pokazy na żywo: 30–31 maja, godz. 10.00; 1 czerwca, godz. 10.00 i 18.00, 2, 6, 13 i 14 czerwca, godz. 10.00; 3, 4, 10 i 11 czerwca, godz. 12.00
Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi
na podstawie książki Pierra Gripariego
tłumaczenie: Grażyna Szadkowska
scenariusz: Emil Płoszajski
reżyseria i teksty piosenek: Agnieszka Płoszajska
muzyka: Krzysztof Wojciechowski
choreografia: Michał Cyran
scenografia: Monika Ostrowska
wideo: Łukasz Boros
asystentka reżyserki: Magdalena Żulińska
obsada dorosła
Król/Karzeł | Dariusz Czarniecki
Królowa/Czarownica | Magdalena Żulińska
Bajka | Edyta Janusz-Ehrlich
Treserka/Sierżantka | Agnieszka Grzegorzewska
Klaun | Krystian Wieczyński
Akrobata/Koń | Sergiusz Regent
obsada dziecięca
Pipo | Mateusz Abraham/Feliks Granatowicz
Popi | Wiktoria Nowicka/Julia Wojciechowska
Żonglerka | Konstancja Martin/Gabriela Sztejner
Szczur | Matylda Derlatka/Klara Pieczonka
Siłaczka | Matylda Parchem/Felicja Zawada
Klaun | Emilia Stelmachowska/Agata Szczerba
Konik | Dominika Najbar/Tytus Żukowski
Guma | Zofia Perfikowska
premiery: 26 maja 2023, godz. 18.00 i 27 maja 2023, godz. 12.00 |Duża Scena Teatru Miniatura
dla widzów 6+
Muzyczna opowieść o podróży jako metaforze życia na podstawie książki francuskiego autora Pierra Gripariego. Książę Pipo rusza w podróż z wiernym koniem Pipo – trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura – a po drodze uczy się siebie, życia i relacji. Akcja przedstawienia dzieje się w kulisach cyrku, a poza aktorami Teatru Miniatura na scenie można zobaczyć dzieci, które brały udział w rocznym cyklu warsztatów wokalnych i choreograficznych, oraz akrobatę Sergiusza Regenta i dziesięcioletnią gimnastyczkę Zofię Perfikowską.