PL EN

Miniatura Off: spektakle dla dorosłych Teatru Miniatura w GAK Stacja Orunia

Od 28 października zeszłego roku nasze spektakle dla dorosłych można oglądać w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury. Pokazy odbywają się pod hasłem Miniatura Off. Od stycznia do kwietnia 2023 roku będzie można zobaczyć "Śniącego chłopca" na podstawie sztuki Hanocha Levina, "Beton" na podstawie nagradzanej książki Moniki Milewskiej "Latawiec z betonu" i "Nie wierzę w śmierć" - interpretację gdańskiej legendy autorstwa o. Wacława Oszajcy.

Projekt Miniatura Off realizowany w partnerstwie z Gdańskim Archipelagiem Kultury jest kontynuacją Sceny Laboratorium Formy, skierowanej do młodzieży i dorosłych. W jej ramach można oglądać spektakle wyjątkowe na trójmiejskiej scenie pod względem formy plastycznej.

- Teatr Miniatura jest kojarzony przede wszystkim z repertuarem dla młodej widowni i mamy wrażenie, że to utrudnia zachęcanie do przychodzenia do naszej siedziby starszych widzów. Dlatego postanowiliśmy zaeksperymentować i wyjść z naszymi przedstawieniami dla dorosłych w inne przestrzenie – opowiada dyrektor Miniatury Michał Derlatka. – Lubimy podejmować współprace z gdańskimi instytucjami, to dostarcza nowych doświadczeń i działa na nas rozwojowo, a Stacja Orunia to bardzo dobra teatralna przestrzeń, w której gościło wiele znakomitych teatrów.

- Bardzo się cieszymy, że współpraca między gdańskimi instytucjami kultury się rozwija – mówi Monika Dylewska-Libera, dyrektorka Gdańskiego Archipelagu Kultury.  – Myślę, że w ten sposób zwiększamy dostęp do kultury dorosłym mieszkankom i mieszkańcom Oruni oraz Gdańsk Południe, którym z różnych powodów trudno jest dotrzeć do siedziby Teatru Miniatura, a także tym, którzy do tej pory kojarzyli Miniaturę jedynie ze spektaklami dla dzieci.

 

 

Bilety na spektakle w cenie 30 zł normalny, 15 zł ulgowy można kupić na platformie www.bilety24.pl oraz przed spektaklem w Stacji Orunia GAK.

 

Informacje o spektaklach

 

miniatura_off_sty-kwie_slideshow_1.jpg

27 stycznia, 24 lutego, godz. 18.00

ŚNIĄCY CHŁOPIEC

na podstawie sztuki Hanocha Levina

tłumaczenie: Agnieszka OlekMichał Sobelman

adaptacja i reżyseria: Maciej Gorczyński
scenografia, projekcje wideo: Iwona Bandzarewicz
muzyka: Piotr Pawlak
konstrukcja instrumentów muzycznych: Piotr PawlakRomuald Wicza-Pokojski

aktorzy: Jakub EhrlichJacek MajokSabina Romańczak/Ula ZerekJadwiga SankowskaPiotr SrebrowskiKatarzyna Ustowska/Joanna WoźnaKrystian Wieczyński

czas trwania: 1 godzina 10 minut (bez przerwy)

Adaptacja sztuki Hanocha Levina opowiadającej historię rodziny: Matki i tytułowego Chłopca, którzy uciekają z ogarniętej przemocą ojczyzny. Choć Levin nawiązuje do losu uciekających przed nazistami Żydów, uniwersalizuje swoją opowieść, która może się zdarzyć w każdym czasie – i dzieje się również współcześnie.

Twórcy spektaklu zadają pytania o sens i istotę dzieciństwa, zasadność procesu wychowawczego, który ma na celu zbudowanie iluzji dobrego i bezpiecznego świata, granicę poświęcenia dla kochanej osoby, a także o tajemnicze „dziecko w nas” – esencję naszego życia, czyli pozbawioną masek autentyczność. Przedstawienie czerpie z teatru plastycznego, przede wszystkim wykorzystując maski, teatru dramatycznego i teatru tańca.

 

miniatura_off_sty-kwie_slideshow_2.jpg

31 marca 2023, godz. 18.00

Beton

na podstawie powieści Latawiec z betonu Moniki Milewskiej

 

adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka

animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk

muzyka: Sarapata Sound Workers

koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura

konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski 

reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk

wykonanie: Wojciech Stachura

wykonanie piosenek: Marta Złakowska

głosy: Zofia BartośEdyta Janusz-EhrlichPiotr Srebrowski

 

premiera online: 25 listopada 2020
premiera offline: 4 czerwca 2021

Czas trwania: 65 min (bez przerwy)

 

„Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata – nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego. Czy wobec tego warto w ogóle działać i podejmować wysiłek kształtowania rzeczywistości? Czy lepiej poddać się i biernie dryfować z prądem życia?

Wykonawca głównej roli i autor scenografii Wojciech Stachura otrzymał za ten spektakl wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz niedawno nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę na festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.

 

miniatura_off_sty-kwie_slideshow_3.jpg

28 kwietnia 2023, godz. 18.00


Nie wierzę w śmierć

na podstawie tekstu o. Wacława Oszajcy

 

dramaturgia, reżyseria: Tomasz Kaczorowski
scenografia: Agnieszka Wielewska
muzyka: Miłosz Sienkiewicz

obsada:
Hanna Miśkiewicz
Jacek Majok
Piotr Srebrowski
Krystian Wieczyński
Andrzej Żak

 

Prapremiera: 5 listopada 2017
Czas trwania: 1 h (bez przerwy)

 

Czy głęboka i żarliwa wiara może być usprawiedliwieniem zabójstwa? Czy w konsumpcyjnej współczesności możliwe jest bezwarunkowe przebaczenie i miłość? Gdzie jest granica wolności twórczej artysty? „Nie wierzę w śmierć” to autorska interpretacja o. Wacława Oszajcy gdańskiej legendy o niespotykanej ekspresji konającego Chrystusa z krucyfiksu w bazylice Mariackiej. To opowieść o rzeźbiarzu, który posunął się do ostateczności, żeby w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego. Przedstawienie łączy plan aktorski z nietypowymi formami lalkowymi wykonanymi z drewna, za które scenografka Agnieszka Wielewska otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.