PL EN

STREFA ZDARZEŃ

ZMIEŃ SIĘ! - nowa premiera dla widzów od 4 lat

Na Mikołajki mamy dla was nową premierę! To adaptacja sztuki Agnieszki Kochanowskiej o niecierpliwej gąsienicy w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich ze scenografią malarza Marcina Zawickiego i muzyką Michała Jacaszka.

Kolejna premiera w ramach sezonu #podróżemałeiduże to opowieść o gąsienicy Zuzie, która bardzo chce się zmienić w motyla i robi wszystko, żeby to przyspieszyć. Akcja sztuki dzieje się w świecie owadów, a w czasie swojej wędrówki Zuza poznaje m.in. żuka gnojarza Ziutę, mrówki, pszczołę i komara. Każde z nich ma swój przepis na zmianę.

 

- Ta sztuka to moja reakcja na płynący zewsząd komunikat „zmień się”, „stań się lepszą wersją siebie” i wmawiane nam przekonanie, że można to zrobić niemal natychmiast i bez wielkiego wysiłku. Zależało mi, żeby pokazać, że zmiana jest naturalnym i w pewien sposób nieuniknionym procesem, ale wymaga cierpliwości i akceptacji tego, co jest, zanim się zmienimy. Więc będzie to też spektakl o docenianiu tu i teraz – opowiada Agnieszka Kochanowska, na co dzień kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

 

- Dla mnie najważniejsze w teatrze dla małych dzieci jest tworzenie teatralnej rzeczywistości, która otacza ze wszystkich stron, jest bliska, namacalna, odbierana wszystkimi zmysłami i dzięki temu staje się niepowtarzalnym doświadczeniem. Tym razem zapraszamy widzów do wejścia w głąb poszycia leśnego i zobaczenia go z perspektywy naszych bohaterek gąsienicy i żuka – komentuje reżyserka Edyta Janusz-Ehrlich.

 

Przy tworzeniu tego niepowtarzalnego doświadczenia współpracują twórcy, którzy gwarantują wyjątkowy efekt. Jako scenograf debiutuje Marcin Zawicki, malarz, absolwent i wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się malarstwem i instalacjami przestrzennymi w formie autorskich martwych natur. Z kolei muzykę i dźwięk, które mają otaczać widza ze wszystkich stron, tworzy Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium, autor nagradzanej muzyki do filmu i teatru (m.in. „Sala samobójców”, „Hejter”).  Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, gdzie powstają przedsięwzięcia artystyczne twórców związanych z Miniaturą.

 

Kolejne pokazy na żywo: 4 grudnia o 10.00 i 15.00, 10 i 11 grudnia o 10.00, 17 grudnia o 10.00 i 15.00 i 18 grudnia o 10.00.

 

Zmien_sie_plakat_podglad.jpg 

 

O artystach

 

Agnieszka Kochanowska

Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, od kwietnia 2020 roku kierowniczka literacka Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i jego rzeczniczka prasowa. Współautorka i autorka scenariuszy do spektakli, w Teatrze Miniatura do „Brzydkiego kaczątka”, „Siedmiu krasnoludków”, „Magicznych świąt Malwiny” i „Co u diabła”, w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie „Motyla noga!”. Okazjonalnie tłumaczka, m.in. wystawionej w Miniaturze „Błękitnej planety” Andriego Snæra Magnasona. Autorka książek dla dzieci „Malwina ratuje święta” i „Jak się tu znaleźliśmy”. Uczestniczka Forum Dramaturgicznego przy Instytucie Adama Mickiewicza i Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. W latach 2009–2013 recenzentka teatralna czasopisma Narodowego Instytutu Audiowizualnego dwutygodnik.com. 

 

Edyta Janusz-Ehrlich

W 2007 roku ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana od 2006 roku. Stworzyła tu wiele znakomitych ról, m.in. Danusi/Jagienki w spektaklu „Krzyżacy” w reż. J. Roszkowskiego, za którą dostała wyróżnienie aktorskie podczas 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w maju 2017 roku czy rolę Wróżki w „Pinokiu” w reż. P. Szkotaka, za którą otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w 2020 roku. Inne ważne role to: Kasieńka w „Kasieńce” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, Hulda w „Błękitnej planecie” w reż. E. Johannessona, Julia w „Romeo i Julii” w reż. M. Ehrlicha, Mordena w „Dzikich łabędziach” w reż. K. Jakóbczyk. W 2013 roku w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich zrealizowała bardzo dobrze przyjęty autorski spektakl muzyczny „Karakonia. Pieśni według Schulza”. Spektakl „Monologi waginy”, który współtworzyła w czasie studiów lalkarskich, otrzymał pierwszą nagrodę w dziedzinie teatru Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia w Tczewie. Poza aktorstwem jej drugą pasją jest śpiewanie. W 2020 roku reżyserowała cykl minispektakli na podstawie współczesnej literatury dla dzieci w ramach cyklu online E-mocje wspomagającego rozwój emocjonalny dzieci przy wykorzystaniu teatru i literatury. W 2021 roku razem z Jakubem Ehrlichem wyreżyserowała spektakl sensoryczny dla dzieci od 1 do 3 lat „To tu to dom”.

 

Marcin Zawicki

Malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005‒2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego praca dyplomowa zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Alma Mater. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał trzykrotnie Nagrody Rektora (2012, 2015, 2019). Laureat Wielu nagród i wyróżnień, m.in. dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019) czy Recognition Award na prestiżowym Konkursie Strabag Artaward w Wiedniu (2021). Prace w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Strabag Kunstforum w Wiedniu, NOMUS w Gdańsku, Galerii Bielskiej BWA, Artystycznej podróży Hestii w Warszawie, wielu kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

 

Michał Jacaszek

Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium.  Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Mieszka w Gdańsku. Więcej informacji https://jacaszek.com/about/