PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi | słuchowisko w reż. Anny Wieczur-Bluszcz

Zapraszamy w podwodną podróż przez morza i oceany świata! Premiery wszystkich odcinków dźwiękowej opowieści na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne’a już za nami. Teraz możecie je odsłuchać na naszym kanale YouTube lub na Spotify Uchosfera Miniatury. Znajdziecie też linki poniżej. 

Uchosfera to cykl słuchowisk familijnych na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Miniatura i Radio Gdańsk chcą tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Pierwsza premiera z cyklu, „Frankenstein” na podstawie powieści Mary Shelley w reżyserii Jakuba Roszkowskiego i oprawie dźwiękowej Dominika Strycharskiego, odbyła się 31 października 2020 roku.

Do zrealizowania drugiej pozycji cyklu zaprosiliśmy Annę Wieczur-Bluszcz, reżyserkę wielokrotnie nagradzaną za słuchowiska, która w gdańskim teatrze stworzyła cenioną „Kasieńkę” oraz słuchowisko „Tam, gdzie mieszka cisza” nagrodzone I nagrodą  XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży.

„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” zabiera was na pokład Nautiliusa, podwodnego statku pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo. Razem z profesorem zoologii Pierre’m Aronnaxem, jego służącym Conseilem oraz łowcą wielorybów i harpunnikiem Nedem Landem zwiedzicie morza i oceany świata, biorąc udział w rozmaitych przygodach.

Dźwiękowy świat podwodnych krajobrazów i form życia, a także życia na Nautiliusie stworzył Piotr Pawlak, gitarzysta i producent związany z trójmiejską sceną muzyczną. Debiutował pod koniec lat 80. w zespole Bielizna. Na przestrzeni lat współtworzył zespoły takie jak Kury, Łoskot, Kaszebe, Yeshe czy Męskie Granie Orkiestra 2019. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych, słuchowisk i filmów.

 

Fot. Piotr Pędziszewski

Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi

słuchowisko familijne na podstawie powieści Juliusza Verne’a

adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz

muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Piotr Pawlak

realizacja akustyczna: Stefan Kotiuk

produkcja: Emilia Orzechowska

obsada

Piotr Srebrowski – Aronnax

Marcin Marzec – Kapitan Nemo

Piotr Kłudka – Conseil

Jacek Majok – Ned Land

Krystian Wieczyński – Kapitan Farragaut

Jakub Ehrlich, Wojciech Stachura – załoga, Papuasi

 

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk

Charakteryzacja do sesji: Stylab Laboratorium Stylu


Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

 

Premiery:

4 marca 2021, godz. 17.00 | I odcinek


11 marca 2021, godz. 17.00 | II odcinek


18 marca 2021, godz. 17.00 | III odcinek


25 marca 2021, godz. 17.00 | IV odcinek


1 kwietnia 2021, godz. 17.00 | V odcinek

 

Dostęp bezpłatny na YouTube TeatrMiniatura i Spotify Uchosfera Miniatury

 

 

O cyklu Uchosfera

Wejdźcie w dźwiękowe światy zapisane w najlepszych dawnych powieściach! Spędźcie rodzinnie czas, wsłuchując się w historie, które zaciekawią i młodszych, i starszych. Cenieni polscy reżyserzy i kompozytorzy spotykają się w tym projekcie, by stworzyć wyjątkowe doświadczenia słuchowe i emocjonalne dla całej rodziny.

Projekt Uchosfera ma na celu realizację cyklu słuchowisk familijnych na bazie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy stworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Do realizacji wybraliśmy powieści, które odsyłają do swoistych wyobrażonych światów, ciekawych do odtworzenia w fonosferze. Zaproszeni do projektu reżyserzy i reżyserki oraz kompozytorzy i kompozytorki we współpracy z aktorami i aktorkami Teatru Miniatura tworzą swoje fonoświaty, adaptując wybrane powieści.

 

Uchosfera jest kontynuacją projektu Teatr dźwięku, który Miniatura realizowała we współpracy z festiwalem Literacki Sopot i Teatrem Polskiego Radia oraz Radiem Gdańsk w 2015 roku. W jego ramach odbył się konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”, powstały 4 słuchowiska, wydane na płytach winylowych i emitowane w Teatrze Polskiego Radia i Radiu Gdańsk. Jedno ze słuchowisk – „Tam, gdzie mieszka cisza” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz – otrzymało główną nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii słuchowisko dla dzieci. W teatrze powstała również specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywały się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z rodzinnymi warsztatami. Teatr dźwięku okazał się świetnym sposobem na kontakt z młodym odbiorcą, a także działania integrujące rodziny. Liczymy, że kolejna odsłona tego typu działań spotka się z równie dobrym przyjęciem.