Postanowiliśmy się zająć jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Gdańsku. 24 i 25 listopada odbyły się premiery wydarzeń inspirowanych historią i teraźniejszością falowca na Przymorzu, jednego z najdłuższycvh budynków mieszkaniowych w Europie: debaty i spektaklu „Beton” w reżyserii naszego dyrektora Michała Derlatki.
Wydarzenia są częścią projektu „Falowiec, czyli podróż w historię” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. W projekcie spektakl „Beton” na podstawie powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu” jest punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania.
- „Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata – nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego – opowiada reżyser spektaklu Michał Derlatka, dyrektor Miniatury.
Premiera odbyła się w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Wojciecha Stachury, cenionego za liczne role w spektaklach Miniatury (m.in. Zbyszka w „Krzyżakach” i Androida Boui w „Kosmitach”), pomysłodawcy Rodziny Papetów, która z powodzeniem występuje w serialu „Papety: z ostatniej chwili”. „Beton” jest także kolejnym przedsięwzięciem w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych. Do artystycznej współpracy zostali zaproszeni specjalista od animacji i nowych technologii wizualnych Sebastian Łukaszuk oraz Michał i Mateusz Sarapata, czyli Sarapata Sound Workers, którzy mają na swoim koncie współpracę z wytwórniami takimi jak Fonobo, Asfalt Records i Kayax.
Premierę spektaklu poprzedziła debata „Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne”. Wzięli w niej udział architekci Jacek Dominiczak i Kacper Ludwiczak oraz historyk specjalizujący się w okresie PRL-u Piotr Perkowski, a poprowadziła ją Malgorzata Fijas, jedna z liderek gdańskiego programu Kreatywna Pedagogika. Uczestnicy analizują historię i teraźniejszość falowca w kontekście trendów architektonicznych i ważnych historycznych wydarzeń, jednocześnie odwołując się do doświadczeń i wspomnień jego mieszkańców.
Projekt FALOWIEC, CZYLI PODRÓŻ W HISTORIĘ został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu patriotyzm Jutra.
Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne
Debata z udziałem Jacka Dominiczaka, Kacpra Ludwiczaka i Piotra Perkowskiego
Prowadzi: Małgorzata Fijas
24 listopada (wtorek)
FB: 19.00 | YT: 20.30
Beton
Spektakl na podstawie powieści Latawiec z betonu Moniki Milewskiej
Reżyseria: Michał Derlatka
25 listopada (środa)
FB: 19.00 | YT: 20.30