PL EN

CZWARTKI DLA DOROSŁYCH w maju i czerwcu

W maju i czerwcu nadal zapraszamy Was na czwartkowe, wieczorne pokazy spektakli dla dorosłych. Spektakle dla dorosłych, ale cena jak dla dzieci ;) - każdy bilet w cenie ulgowej! 

 
ŚNIĄCY CHŁOPIEC - o dzieciństwie dla dorosłych | 2 i 16 maja, 6 i 13 czerwca, godz. 19.00

Adaptacja sztuki Hanocha Levina opowiadającej historię rodziny uchodźców: Matki i tytułowego Chłopca, którzy uciekają z ogarniętej przemocą ojczyzny. Choć Levin nawiązuje do losu uciekających przed nazistami Żydów, uniwersalizuje swoją opowieść, która może się zdarzyć w każdym czasie – i dzieje się również współcześnie.

Twórcy spektaklu zadają pytania o sens i istotę dzieciństwa, zasadność procesu wychowawczego, który ma na celu zbudowanie iluzji dobrego i bezpiecznego świata, granicę poświęcenia dla kochanej osoby, a także o tajemnicze „dziecko w nas” – esencję naszego życia, czyli pozbawioną masek autentyczność. Przedstawienie czerpie z teatru plastycznego, przede wszystkim wykorzystując maski, teatru dramatycznego i teatru tańca.

 

Piłka nożna to sport nabierający charakteru religii, porywający tłumy i angażujący wielkie pieniądze. Tymczasem z dala od Camp Nou, a nawet i stadionu Cracovii czy innego Piasta Gliwice, toczy się gra o zupełnie inną stawkę…

Pan Trener to opowieść o piłce prowincjonalnej i nietransmitowanej. O trenerze Rafale Wąsiku, dla którego futbol jest wszystkim. I nic to, że Wąsik trenuje V-ligowy Ajax Mściszewice, że za swoją pracę pobiera honorarium w postaci świeżych jajek i wiader z tynkiem czy że żona ma dosyć jego jednoosobowych narad taktycznych w garażu – on kocha, po prostu kocha piłkę nożną, a każdy mecz jest dla niego ważniejszy niż narodziny dziecka. Nawet własnego. I choćby cały świat i tabela ligowa mówiły mu, że ta miłość do futbolu jest nieodwzajemniona, on nie jest w stanie jej porzucić. Może to toksyczny związek i pewny przepis na zmarnowanie sobie życia. A może Wąsik ma więcej rozumu, niż ktokolwiek w gminie przypuszcza. 

 

Zapraszamy też na pokazy innych spektakli dla dorosłych:

WIELORYB – czy historia jest grą? |

18 maja, godz. 19.00

19 maja, godz. 19.00 (w ramach akcji BILET DO TEATRU ZA 350 GROSZY)

21 maja, godz. 20.00 (w ramach festiwalu R@Port)

Spektakl wyreżyserował Jacek Głomb, laureat prestiżowej nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2018. To adaptacja niezwykłej książki Jerzego Limona, zbioru fikcyjnych archiwaliów – fragmentów poezji, dramatów, listów, dokumentów i legend – które układają się w miejscami sensacyjną opowieść. Mamy tu tajemniczą amerykańską organizację Korektorów zamieszaną w polską historię, założony przez byłych działaczy PZPR Kościół Starych Słowian, Lecha Wałęsę i wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada historyczne przełomy. Wieloryb jest grą z polskim kanonem kultury opartym na romantycznych fantazmatach: mistycyzmie, poświęceniu, niespełnionej miłości, wsparciu istot nadprzyrodzonych.

"Wieloryb" to ciekawa, oryginalna i bardzo odważna inscenizacja, problematyzująca kwestie faktów i mitów historycznych. (trojmiasto.pl)