PL EN

STREFA ZDARZEŃ

CZWARTKI DLA DOROSŁYCH dalej w repertuarze

W tym sezonie kontynuujemy pomysł z poprzedniego, czyli czwartkowe wieczorne pokazy spektakli dla dorosłych. Spektakle dla dorosłych, ale cena jak dla dzieci ;) - każdy bilet w cenie ulgowej!


WIELORYB - fantastyczno-sensacyjna opowieść nawiązująca do naszej historii | 4 października o 19.00

Spektakl wyreżyserował Jacek Głomb, laureat prestiżowej nagrody im. Z. Hübnera Człowiek Teatru 2018. To adaptacja niezwykłej książki Jerzego Limona, zbioru fikcyjnych archiwaliów, które układają się w tajemniczą i miejscami sensacyjną opowieść. Mamy tu tajemniczą amerykańską organizację Korektorów zamieszaną w polską historię, założony przez byłych działaczy PZPR Kościół Starych Słowian, Lecha Wałęsę i wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada historyczne przełomy. „Wieloryb” jest grą z polskim kanonem kultury opartym na romantycznych fantazmatach: mistycyzmie, poświęceniu, niespełnionej miłości, wsparciu istot nadprzyrodzonych.

"Wieloryb" to ciekawa, oryginalna i bardzo odważna inscenizacja, problematyzująca kwestie faktów i mitów historycznych. (trojmiasto.pl)


KAŻDY PRZYNIÓSŁ, CO MIAŁ NAJLEPSZEGO - podróż w czasie do dawnego Gdańska | 11 października, 8 listopada i 13 grudnia, godz. 19.00

Adaptacja znakomitej książki Mieczysława Abramowicza – pisarza, historyka, autora wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska. Przedstawienie skupia się na 6 opowiadaniach ze zbioru Abramowicza, zabierając widzów w podróż w czasie przez lata 1924–1945 w wielokulturowym Gdańsku, mieście, w którym sąsiadowali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Tak jak w życiu, nic tu nie jest jednoznaczne ani proste. Piękny las w Stutthofie (dzisiejszym Sztutowie) może być miejscem zarówno miłości dwojga kochanków, jak i zbrodni nie do opisania. Książka Abramowicza i przedstawienie Marka Branda pokazują, jak pozornie błaha codzienność gdańszczan staje się historią. Jak życie zmienia się w pamięć o życiu, lub niepamięć.

Marek Brand stworzył spektakl bardzo osobisty, zbudowany na emocji, wzruszający, momentami zabawny, a momentami poruszający. („Dziennik Bałtycki”)


NIE WIERZĘ W ŚMIERĆ – gdańska legenda według o. Wacława Oszajcy 
18 i 25 października oraz 22 listopada, godz. 19.00

Czy głęboka i żarliwa wiara może być usprawiedliwieniem zabójstwa? Czy w konsumpcyjnej współczesności możliwe jest bezwarunkowe przebaczenie i miłość? Gdzie jest granica wolności twórczej artysty? Nie wierzę w śmierć to autorska interpretacja gdańskiej legendy o niespotykanej ekspresji konającego Chrystusa z krucyfiksu, który stanowi jeden z elementów pochodzącej z XV wieku Grupy Ukrzyżowania w bazylice Mariackiej. To opowieść o rzeźbiarzu, który zabił swojego modela, żeby w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego.

To jeden z najpiękniejszych spektakli, jakie widziałam. Przejmujący poprzez ostateczność spraw, o których opowiada, niosący nadzieję dzięki przekonaniu o tym, że Miłość jest nieśmiertelna. (Kamila Łapicka, blog zteatru.pl)

 

BUNT – polski Folwark zwierzęcy po raz pierwszy na scenie | 29 listopada, godz. 19.00

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o buncie, ale baliście się zapytać… Bunt to ostatnia – wydana 21 lat przed Folwarkiem zwierzęcym George’a Orwella – powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta, która opowiada o buncie zwierząt przeciwko ludziom. W PRL-u zakazana, dziś bardzo mało znana. Spektakl wyreżyserował Jakub Roszkowski, który zrealizował w Miniaturze nagradzanych Krzyżaków.

Bardzo dobrze i konsekwentnie przeprowadzone studium rewolucji. Jego puenta jest dobitna i zabawnie nakreślona przez reżysera. (trojmiasto.pl)

 

×