PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Jubileusz 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku

W sobotę 16 grudnia uroczyście obchodzimy 70-lecie. Zaczynamy od odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek, od którego wszystko po wojnie się zaczęło. Był to rodzinny teatr założony przez Olgę Totwen i jej dwie córki, Ewę i Irenę. Swoje spektakle marionetkowe zaczęły prezentować regularnie od października 1947 roku, a w grudniu odbyła się pierwsza przygotowana od początku do końca w Gdańsku premiera – „Najszczęśliwsza z sióstr” według Ewy Szelburg-Zarembiny. W 1950 roku teatr został upaństwowiony i pojawił się duet, który stworzył markę Miniatury – dyrektor i scenograf Ali Bunsch i reżyserka oraz autorka scenariuszy Natalia Gołębska.

To oni zrealizowali w 1962 roku przedstawienie „Bo w Mazurze taka dusza”, które pozostało w repertuarze Miniatury przez 25 lat. Na jego potrzeby powstało ponad 50 lalek – pacynek, kukieł i jawajek, które animowało grono znakomitych lalkarzy, m.in. Aleksander Skowroński, Józefina Unczur i Henryk Zalesiński. Ze spektaklem teatr objechał prawie cały świat, zdobył wiele nagród. Wychowało się na nim kilka pokoleń gdańszczan.

Kolejnym wydarzeniem naszego jubileuszu będzie premiera spektaklu „Taka dusza” inspirowanego tym słynnym przedstawieniem. Będzie to lekcja teatru dla młodszych widzów i podróż sentymentalna dla starszych, a także okazja do poznania wszystkich, którzy współtworzą dzieło teatralne oraz specyfiki teatru lalkowego, m.in. rodzajów lalek. Autor scenariusza i reżyser Mieczysław Abramowicz był w latach 70. aktorem w Miniaturze, a później po skończeniu reżyserii teatru lalek na PWST w Białymstoku kilkakrotnie tutaj reżyserował. Scenografię nawiązującą do słynnych projektów Alego Bunscha zaprojektował Przemysław Klonowski, scenograf, teatrolog i reżyser operowy. W spektaklu zagrają też oryginalne lalki z „Bo w Mazurze taka dusza”. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Stachurski, poeta, pedagog i kompozytor, który przez wiele lat był związany z Teatrem Miniatura. 

 

taka_dusza_a2.jpg