PL EN

STREFA ZDARZEŃ

KRZYŻACY i KASIEŃKA na Małej Boskiej Komedii w Krakowie

7 i 8 października nasze spektakle pokażemy w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa, który jest organizatorem jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce - Boskiej Komedii. W tym roku teatr zdecydował się zainaugurować nowy cykl prezentujący najlepsze spektakle dla dzieci i młodzieży pod hasłem Mała Boska Komedia. 

„Krzyżaków” będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę, 7 i 8 października o 19.00 na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa, a „Kasieńkę” w niedzielę 8 października o 12.00 na Małej Scenie.

„Krzyżacy” w adaptacji i reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka, to nowocześnie zrealizowana, pierwsza lalkowa adaptacja powieści Sienkiewicza. Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć zarówno młodych, jak i starszych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Przedstawienie zdobyło wiele nagród, w tym główną nagrodę najstarszego i najbardziej prestiżowego festiwalu lalkowego XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz nagrodę publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA.


„Kasieńka” to widziana oczami polskiej nastolatki rzeczywistość emigracji. Debiutancką powieść jednej z najważniejszych współczesnych pisarek dla młodzieży z Wielkiej Brytanii – Sarah Crossan zaadaptowała Anna Wieczur-Bluszcz. Dwunastoletnia Kasieńka wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. Idzie do nowej szkoły, gdzie z powodu słabszej znajomości języka wszyscy traktują ją jak gorszą. „Kasieńka” to pełna bliskich nastolatkom emocji opowieść o uprzedzeniach, walce o siebie wbrew przeciwnościom, przyjaźni, pierwszej miłości i sile, jaką może dać odkrywanie i realizacja swoich pasji.

Przedstawienie ma nietypową formę inspirowaną filmem animowanym i grafiką komiksową – to połączenie teatru cieni z animacją na żywo i animacjami wideo. Narratorką jest dwunastoletnia Ania Andruszkiewicz, która wygrała w castingu organizowanym przez teatr. Spektakl jest adaptacją debiutanckiej powieści Sarah Crossan, obecnie jednej z najbardziej cenionych pisarek dla dzieci i młodzieży w Wielkiej Brytanii, laureatki najbardziej prestiżowych nagród: CILIP Carnegie Medal i YA Book Prize. Napisana wierszem „Kasieńka” zdobyła wiele wyróżnień, m.in. CBI Eilís Dillon Award, UKLA Book Award czy niemiecką Luchs Preis. W Polsce wydało ją w grudniu 2015 roku wydawnictwo Dwie Siostry.