PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Specjalna promocja na U STÓP DRABINY: 2 bilety w cenie jednego

W ten piątek o 19.00 zapraszamy was na teatralną adaptację opowiadania słynnego amerykańskiego pisarza Henry'ego Millera. Obowiązuje specjalna promocja: dwa bilety możecie kupić w cenie jednego - zarówno normalne, jak i ulgowe. Bilety normalne są w cenie 20 zxł, ulgowe 18 zł. 

Opowiadanie „Uśmiech u stóp drabiny” zostało napisane na prośbę francuskiego kubisty Fernanda Légera jako tekst towarzyszący cyklowi jego ilustracji poświęconych cyrkowi. To historia Augusta – słynnego klowna, który potrafił rozbawić ludzi do łez, ale chciał dać widzom nieprzemijającą radość. Błazen u Millera staje się synonimem artysty, a tytułowa drabina symbolem oddającym niepewność jego losu. 

– Twórczość wymaga pracy, wysiłku – mówił przy okazji premiery Marek Brand, autor adaptacji i reżyser spektaklu. – Artyści wspinają się po szczeblach niewidzialnej drabiny do bliżej nieokreślonego celu, często bywają mocno oderwani od ziemi, zwłaszcza gdy ich wzrok bardziej skupia się na mglistym celu niż na podstawie, z której rozpoczęli wspinaczkę.

– Nie wiem, czy to właśnie klownada nie jest kwintesencją aktorstwa – opowiada Jacek Majok, odtwórca głównej roli. – Błazen jest albo uśmiechnięty, albo smutny – jak teatralne maski komedii i tragedii. Ja w błaznowaniu nie widzę nic złego, przecież w kulturze postać błazna jest bardzo ważna i mądra.