PL EN

KRZYŻACY z nagrodą publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Ogromna radość! Nasi KRZYŻACY otrzymali Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego przyznaną przez jury społeczne zakończonych w niedzielę 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska. Festiwal był jednocześnie finałem ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Jury konkursu przyznało wyróżnienie reżyserowi „Krzyżaków” Jakubowi Roszkowskiemu za próbę poszukiwania formy na pograniczu teatru dramatycznego i lalkowego w spektaklach „Wesele” i „Krzyżacy”.

Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska to jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali w Polsce, w zamierzeniu panorama współczesnego odczytywania klasycznej polskiej literatury. Od tegorocznej edycji jest współorganizowany z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i połączony z finałem ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa. „Krzyżacy” znaleźli się w gronie 7 spektakli zakwalifikowanych do finału konkursu. Spektakle wybrane zostały spośród 50 inscenizacji dawnych dzieł literatury polskiej, zgłoszonych do Konkursu przez 37 teatrów z 23 miast.

Podczas festiwalu przedstawienia oceniało jury Konkursu w składzie: Janusz Majcherek (przewodniczący), Małgorzata Leyko, Gabriela Muskała oraz Piotr Ratajczak. Jury społeczne składało się z osób zawodowo niezwiązanych z teatrem.

KRZYŻAKÓW możecie oglądać na naszej sceniu już 29 i 30 kwietnia o 17.00. 

Katarzyna Majewska z "Dziennika Teatralnego Opole" napisała po obejrzeniu przedstawienia: „Krzyżacy" Henryka Sinkiewicza to powieść, której czytelnicy często troszkę się obawiają. Raczej niewiele osób sięga po lekturę z entuzjazmem i wypiekami na twarzy. Jak opisać spektakl, który budzi tak pozytywne emocje, że pojawia się ochota na powrót do utworu sprzed ponad 100 lat? Chyba pozostaje jedynie podziękować reżyserowi Jakubowi Roszkowskiemu za tak czarującą inscenizację rodzimej klasyki.

Zapraszamy!