PL EN

STREFA ZDARZEŃ

KASIEŃKA | codzienność emigracji oczami nastolatki | premiera 26 marca

26 marca o 17.00 zapraszamy na premierę spektaklu KASIEŃKA na podstawie nagradzanej powieści Irlandki Sarah Crossan. Dwunastoletnia Kasieńka wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. KASIEŃKA to napisana białym wierszem, debiutancka powieść Sarah Crossan, za którą otrzymała wiele nagród, m.in. CBI Eilís Dillon Award, UKLA Book Award czy niemiecką Luchs Preis. Kolejne książki Crossan zdobyły najważniejsze wyróżnienia dla literatury dziecięcej i młodzieżowej w Wielkiej Brytanii – prestiżowy CILIP Carnegie Medal i YA Book Prize. W Polsce pierwsza książka autorki ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry w grudniu 2015 roku.

KASIEŃKA to opowieść o walce o siebie wbrew rzeczywistości, o akceptowaniu trudnych prawd i ich przezwyciężaniu. O uprzedzeniach, przyjaźni, pierwszej miłości i sile, jaką może dać odkrywanie i realizacja swoich pasji. Poprzez sposób ujęcia tematu – jego bezpośrednią, autentyczną emocjonalnie oraz dynamiczną formę – to historia nie tylko dla nastolatków. 

Spektakl będzie miał nietypową formę inspirowaną filmem animowanym i grafiką komiksową. Wizualną stronę przedstawienia opracowuje Ewa Gdowiok, doświadczona scenografka po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka, realizująca scenografię w teatrze, filmie, telewizji i reklamie, nagrodzona m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za wnętrza do filmu „Przedwiośnie” w reż. Filipa Bajona. Przy spektaklu współpracują Urszula Morga i Bartosz Mikołajczyk z cenionego studia animacji Esy Floresy, autorzy m.in. wielokrotnie nominowanych do nagród Yach Film teledysków (m.in. Kasi Klich, Nowiki, Pauliny Przybysz, grupy Habakuk). 

Autorką adaptacji, pomysłodawczynią formy spektaklu i reżyserką jest Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna, scenarzystka. Od 1999 do 2007 roku była związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie wyreżyserowała m.in. „Mizantropa” Moliera, „Deszcze” T. Mana i K. Bizio, „Porucznika z Inishmore” M. McDonagha. Dla Miniatury zrealizowała słuchowisko „Tam, gdzie mieszka cisza”, które w 2016 roku zdobyło główną nagrodę XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Muzykę przygotowuje Łukasz Matuszyk, wirtuoz akordeonu i kompozytor, do tej pory współpracujący z teatrami z Wrocławia i Legnicy. 

 

Kasienka_plakat_net500px.jpg