PL EN

STREFA ZDARZEŃ

TRAMWAJE - premiera już tuż tuż

26 lutego o 17.00 na Dużej Scenie druga premiera w tym roku, przygotowywana we współpracy z Gdańskimi Autobusami i Tramwajami. Scenariusz do spektaklu powstał z inspiracji opowiadaniami dzieci z gdańskich szkół przesłanymi na konkurs literacko-plastyczny Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Fundacji Wspólnota Gdańska i Miasta Gdańsk. 

„Tramwaje” to zabawna opowieść o samodzielności i przełamywaniu lęków. Jej głównym bohaterem jest nowy tramwaj, który wyrusza w podróż, żeby pokonać strach i jak inne tramwaje zasłużyć na imię. W poszukiwaniu strachu Tebi, czyli Tramwaj bez Imienia nieraz gubi swoje tory i spotyka różnych bohaterów, z których każdy boi się czegoś innego – Osiedlowe Bloki miejskich arterii, Kutry orkanu Barbara, a uliczna Lampa ciemności. Jak będzie wyglądała konfrontacja Tebiego z jego własnym strachem, przekonacie się podczas premiery.

Scenariusz napisał dyrektor Miniatury, Romuald Wicza-Pokojski, autor scenariuszy do przedstawień Remus, Baltic. Pies na krze i Bajki robotów. Spektakl reżyseruje Michał Derlatka, który zapowiada, że będzie prawdziwą zabawą magią teatru: „W teatrze lalek postaciami mogą być nie tylko psy i koty, ale też kwarki, snopowiązałki, żetony, lody, mgła, dziurka od nosa, pasy na jezdni, znaki drogowe czy nawet tramwaje”. Derlatka jest absolwentem reżyserii teatru lalek PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W Miniaturze zrealizował Fahrenheita łączącego teatr i laboratorium chemiczne oraz Siedmiu krasnoludków. Swojej oryginalnej kreski użyczyła Anna Dobrowodzka, opracowując graficznie scenografię, a muzykę do spektaklu stworzyli stale współpracująca z Derlatką Sówka Sowińska i pochodzący z Gorzowa muzyk Wojciech Brożek z zespołu Żółte Kalendarze.

 

Tramwaje_plakat_B1_net_500px.jpg