PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Garden party - czytanie nowo przetłumaczonej sztuki Vaclava Havla

20 stycznia o 19.00 zapraszamy na czytanie sztuki „Garden party” Vaclava Havla w reżyserii Jacka Głomba, dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie teatru.

Czytanie towarzyszy cyklowi spotkań poświęconych dziedzictwu i twórczości Vaclava Havla, które odbędą się 19 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

„Garden party” to pierwsza pełnowymiarowa sztuka teatralna Vaclava Havla, napisana w 1963 roku. Sztukę przełożył znakomity tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dziennikarz i dyplomata Andrzej Jagodziński. Ukazała się niedawno w wydanej przez Krytykę Polityczną antologii „Utwory sceniczne”, pierwszym na polskim rynku zbiorze najważniejszych sztuk teatralnych Havla.

W „Garden party” pojawiają się kluczowe dla jego twórczości problemy władzy, biurokracji i języka. To satyryczny, pisany w duchu teatru absurdu, opis biurokracji i efektu, jaki wywiera na człowieka. Havel w znakomity i pełen dowcipu sposób pokazuje również słabość języka jako medium prawdziwych znaczeń.

Główny bohater, Hugo Pludek zostaje przez rodziców wysłany na spotkanie z wpływowym urzędnikiem Kalabisem podczas tytułowego garden party. Na Kalabisa nie trafia, ale bierze udział w serii absurdalnych spotkań z pracownikami Urzędu Likwidacyjnego. Inteligentny Pludek potrafi szybko zaadaptować się do tego stopnia, że zostaje nowo mianowanym dyrektorem zajmującym się likwidacją Urzędu Likwidacyjnego. Kiedy Pludek wraca do domu, właśni rodzice go nie poznają.


20 stycznia 2017 (piątek), godz. 19.00 | Sala Prób Miejskiego Teatru Miniatura
GARDEN PARTY
Czytanie sztuki Vaclava Havla

Tłumaczenie: Andrzej Jagodziński
Reżyseria: Jacek Głomb
Obsada: Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Joanna Tomasik, Jacek Gierczak, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Krystian Wieczyński, Jakub Zalewski