PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Przegląd Teatru dla Młodzieży CO NOWEGO? | 12-20 października

Zbliża się druga edycja naszego przeglądu. Tym razem dedykujemy ją w pełni teatrowi dla młodzieży. Zastanowimy się, czym się różni teatr dla młodzieży w Polsce i za granicą i jak najlepiej tworzyć dla nastolatków.

W polskim teatrze to nowy fenomen, nie ma zbyt wielu spektakli-reprezentantów. Nastolatki są więc skazane na teatr tworzony dla młodszej widowni lub na ten dla dorosłych. Teatr dla młodzieży rozwija się za to znakomicie w innych krajach – w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii – gdzie powstają w tym celu nawet samodzielne instytucje.

Podczas CO NOWEGO? zobaczymy „Flex” gościa specjalnego przeglądu – junges theater basel ze Szwajcarii, od lat tworzącego dla nastolatków. Spektakl powstał w oparciu o wywiady, które przeprowadziły aktorki w wieku 17-23 lat ze sobą nawzajem i swoimi rówieśnikami na temat samodzielności i dopasowywania się do oczekiwań. Comedia Theater Köln z Niemiec przywiezie spektakl „Metr dziewięćdziesiąt albo oczy Stelli Maraun”, opowieść o pierwszej miłości i pierwszym porzuceniu, na podstawie głośnej w Niemczech powieści dla młodzieży „Śnieżny olbrzym” Susan Keller. Z Torunia przyjedzie z kolei monodram teatru R.Bezimienni, który jest udanym debiutem teatralnym siedemnastoletniej Weroniki Walasiewicz. To szczera i pełna czarnego humoru opowieść o walce z anoreksją opisana przez inną nastolatkę, Judith Fathallah, w książce „Chuda”.

Miniatura zaprezentuje nagrodzonego w konkursie Klasyka Żywa „Remusa”, nowoczesną i nieoczywistą opowieść o tożsamości narodowej oraz „Krzyżaków” – ukazaną z perspektywy nastoletnich bohaterów wciągającą opowieść o średniowiecznej Polsce, pierwszą lalkową adaptację powieści Henryka Sienkiewicza. Będzie też można zobaczyć czytanie performatywne przygotowywanej na listopad premiery dla młodzieży „Taśmy gdańskie” w reżyserii Wojtka Zrałka-Kossakowskiego, której tematem jest pamięć rodzinna, a w tle historia Gdańska i Pomorza. Scenariusz spektaklu powstawał we współpracy z grupą młodzieży, której zebrane historie rodzinne zostaną wykorzystane w przedstawieniu.

Pokazom spektakli będą towarzyszyły panele dyskusyjne z ekspertami z Polski i zagranicy, mające na celu wypracowanie konkretnych wniosków, rozwiązań i wskazówek, które będą mogły stanowić inspirację dla twórców teatru. Odbędą się spotkania: Teatr dla młodzieży/Teatr z młodzieżą i „Teatr dla młodzieży w Polsce – marzenia i rzeczywistość, w których udział wezmą m.in. Uwe Heinrich, pedagog i dyrektor junges theater basel, Christopher Haninger, reżyser spektaklu „Metr dziewięćdziesiąt…”, Agata Drwięga, edukatorka i badaczka teatru dla dzieci i młodzieży, Wojtek Zrałek-Kossakowski, dramaturg, Katarzyna Krajewska, sekretarz literacki Wrocławskiego Teatru Lalek. Porozmawiamy również w gronie specjalistów marketingu z teatrów z całej Polski o tym, jak trafić do młodej widowni z nową ofertą oraz zaprosimy na panel Teatr dla młodzieży – w poszukiwaniu widza z udziałem Agnieszki Grewling-Stolc, kierowniczki działu marketingu Teatru Miniatura, Przemysława Staronia, psychologa i pedagoga oraz Grzegorza Szczuki, dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Panele będą transmitowane na żywo w internecie na stronie www.teatrminiatura.pl

W sobotę będzie można też wziąć udział w prezentacji jedynego w Polsce czasopisma publikującego najnowszą dramaturgię dla młodego widza – „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” wydawanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Spektakle zagraniczne będą prezentowane z polskimi napisami. 

Co_nowegologo500px.jpg

PROGRAM PRZEGLĄDU

12 i 13 października 2016 (środa, czwartek), 12.00 | Scena Kameralna
Miejski Teatr Miniatura
REMUS | reżyseria: Remigiusz Brzyk
Nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Klasyka Żywa spektakl na podstawie najważniejszego dzieła literatury kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. W nowoczesny i nieoczywisty sposób dotyka tematu tożsamości narodowej, przynależności, a jednocześnie pielęgnowania swojej odrębności.

14 października 2016 (piątek), 11.00 i 19.00 | Duża Scena
junges theater basel (Szwajcaria)
FLEX | reżyseria: Suna Gürler
Spektakl tworzony w oparciu o wywiady. Sześć aktorek w wieku pomiędzy 17 a 23 rokiem życia zapytało swoich rówieśników i siebie nawzajem o to, w jakim stopniu samodzielnie podejmują decyzje. Ze zdumieniem odkryły, jak często – świadomie lub nieświadomie – dopasowują się do oczekiwań.

„Po tym jak wszyscy, rzeczywiście wszyscy – rodzice, sąsiedzi, nauczyciele, przyjaciółki, youtuberzy, spojrzenia na ulicy, spojrzenia na basenie, w ogóle spojrzenia! – wciąż mówią nam od urodzenia, jak mamy się zachowywać, jak mamy wyglądać, ale przede wszystkim, czego mamy chcieć, to teraz z tym po prostu koniec. Wreszcie chcemy się dowiedzieć, kim właściwie jesteśmy. Lub kim chcemy być. Albo jeszcze lepiej, kim moglibyśmy być. Dlatego zrobiliśmy FLEX – w ten sposób oświetlamy zakamarki naszego mózgu zapchane rzeczami, których tam wcale nie chcemy mieć. Czas na sprzątanie!”

15 października 2016 (sobota), 17.00 | Sala Prób
TAŚMY GDAŃSKIE | czytanie performatywne | reżyseria: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Na ile z materiałów archiwalnych, doniesień prasowych, strzępków rodzinnej korespondencji i wspomnień żyjących można zbudować prawdziwy obraz człowieka? Tematem spektaklu Wojtka Zrałka-Kossakowskiego jest pamięć rodzinna, a w tle historia Gdańska i Pomorza. Scenariusz powstawał we współpracy z grupą młodzieży, której zebrane historie rodzinne zostaną wykorzystane w przedstawieniu. Punktem wyjścia jest odkrywanie przez autora scenariusza historii jego dziadka Stanisława Zrałka, działacza społeczno-politycznego, który m.in. od lutego 1946 do maja 1950 roku był wojewodą gdańskim. Czy żyjący w trudnych czasach powojennych Stanisław Zrałek okaże się bohaterem pozytywnym czy wręcz przeciwnie?

15 października 2016 (sobota), 18.00 | Scena Kameralna
R.Bezimienni (Toruń)
CHUDA | reżyseria: Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska
Dążenie do doskonałości może być niebezpieczne... Teatralna adaptacja książki „Chuda” osiemnastoletniej Judith Fathallah, szczerej i pełnej czarnego humoru opowieści o walce z anoreksją. Spektakl jest debiutem teatralnym siedemnastoletniej Weroniki Walasiewicz.

15 października 2016 (sobota), 19.00 | foyer Teatru Miniatura
NOWE SZTUKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Prezentacja jedynego w Polsce wydawnictwa publikującego najnowszą dramaturgię dla młodego widza. Prowadzenie: Agata Drwięga, Zbigniew Rudziński (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

15 października 2016 (sobota), 20.00 | Scena Kameralna
TEATR DLA MŁODZIEŻY/TEATR Z MŁODZIEŻĄ
Rozmowa z udziałem Christophera Haningera (reżyser spektaklu „Metr dziewięćdziesiąt”), Uwe Heinricha (pedagog, dramaturg, dyrektor junges theater basel), Wojtka Zrałka-Kossakowskiego (dramaturg). Prowadzenie: Iwona Nowacka

16 października 2016 (niedziela), 18.00 | Duża Scena
Comedia Theater Köln (Niemcy)
METR DZIEWIĘĆDZIESIĄT ALBO OCZY STELLI MARAUN | reżyseria: Christopher Haninger
Opowieść o pierwszej fascynacji, pierwszej miłości i pierwszym porzuceniu. Adrian ma 14 lat i jest wysoki. I nie przestaje rosnąć. Stella Maraun prawie nie sepleni i jest najlepszą przyjaciółką, jaką Adrian kiedykolwiek miał. Nie obchodzi jej to, że Adrian rośnie i rośnie, czule nazywa go: metr dziewięćdziesiąt. Z nią może robić wszystko – tylko nie potrafi jej powiedzieć, jak bardzo jest dla niego ważna. Spektakl jest adaptacją głośnej powieści dla młodzieży „Schneeriese” Susan Kreller, która otrzymała prestiżową Niemiecką Nagrodę w dziedzinie Literatury dla Młodzieży (Deutscher Jugendliteraturpreis) w 2015 roku. Przedstawienie jest nominowane do nagrody Kinder- und Jugendtheater w Kolonii.

16 października 2016 (niedziela), 20.00 | Scena Kameralna
TEATR DLA MŁODZIEŻY W POLSCE – MARZENIA I RZECZYWISTOŚĆ
Rozmowa z udziałem Agaty Drwięgi (edukatorka Teatru Animacji w Poznaniu, współpracowniczka Centrum Sztuki Dziecka), Katarzyny Krajewskiej (sekretarz literacki Wrocławskiego Teatru Lalek) i Romualda Wiczy-Pokojskiego (Miejski Teatr Miniatura). Prowadzenie: Barbara Świąder-Puchowska (Uniwersytet Gdański)

17 października 2016 (poniedziałek), 14.00 | Sala Prób
TEATR DLA MŁODZIEŻY – W POSZUKIWANIU WIDZA
Rozmowa z udziałem Agnieszki Grewling-Stolc (kierowniczka działu marketingu Teatru Miniatura), Przemysława Staronia (psycholog, pedagog), Grzegorza Szczuki (dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku) i Agnieszki Tomasik (dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku). Prowadzenie: Sławomir Czarnecki (Instytut Kultury Miejskiej)

19 października (środa), 9.30 i 12.00 oraz 20 października 2016 (czwartek), 10.00 | Duża Scena
Miejski Teatr Miniatura
KRZYŻACY | reżyseria: Jakub Roszkowski
Jakie było życie nastolatka w średniowieczu? Zbyszko chce zostać słynnym rycerzem jak Zawisza Czarny, Danusia jest damą dworu Księżny Anny, a Jagienka po śmierci rodziców musi opiekować się rodzeństwem i wielkim gospodarstwem. Poznajcie ich przygody w pierwszej lalkowej adaptacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.

 

Bilety | dostępne w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16, Gdańsk-Wrzeszcz lub online na stronie www.bilety24.pl
„Metr dziewięćdziesiąt albo oczy Stelli Maraun”, „Remus”, „Flex” | 24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 17 zł grupowy
„Krzyżacy” | 24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 20 zł grupowy
„Taśmy gdańskie – czytanie performatywne”, „Chuda” oraz panele | wstęp wolny.

Rezerwacja | 58 341 94 83 lub +48 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

Spektakle zagraniczne będą prezentowane z polskimi napisami. 

logotypy600px.jpg