PL EN

STREFA ZDARZEŃ

BOŻE MÓJ! | premiera 9 września podczas festiwalu ZBLIŻENIA

Pracujemy nad kolejną koprodukcją - tym razem z Fundacją Kultury Zbliżenia przygotowujemy premierę komedii izraelskiej autorki Anat Gov "Boże mój!", która odbędzie się podczas IV edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, 9 września o godz. 20.00.

„Boże mój!” to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych. Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata?  

Spektakl reżyseruje Marek Brand, od lat działający w Gdańsku reżyser, aktor, dramatopisarz oraz animator kultury, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia. Scenografię projektuje Anna Molga, gdańska malarka, ilustratorka i scenografka, a muzykę komponuje Paweł Zagańczyk, laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych, założyciel kwartetu Zagan Acoustic, wykonującego muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej.

 

Tłumaczka sztuki tak pisze o autorce: Anat Gov całym swoim życiem i twórczością pokazywała, że pomimo rozpaczy i cierpienia, zachowując humor i nadzieję, można znaleźć szczęście i radość w codziennym życiu. W swoich sztukach ukazywała przede wszystkim kobiety i ich codzienne zmagania, tematy, którym nie poświęca się wiele uwagi w teatrze – przyjaźń, trudności ze znalezieniem właściwego miejsca w społeczeństwie czy problemy związane z samotnym wychowywaniem dzieci. Przedstawiając trudne losy bohaterek, podkreślała, że nie trzeba czekać, aż spełnią się wielkie marzenia i zacznie się wspaniałe życie. Sens i radość można znaleźć w rzeczach drobnych. Wiedziała, że świat jest okrutny i nie znikną z niego nigdy choroby i wojny, ale mówiła jednocześnie, że w obrębie naszej zwykłej codzienności można się pojednać z samym sobą i znaleźć sens w życiu. Nie trzeba rozumieć wszystkiego, trzeba jednak mieć odwagę na niełatwą codzienność. Autorka przez wiele lat zmagała się z chorobą nowotworową. Do ostatnich chwil życia mówiła o niej publicznie, nie uciekając od trudnych tematów. Ostatnim jej utworem był właśnie musical o raku, w którym oswajała z trudną tematyką i dodawała otuchy i nadziei.fundacja_zblizenia_logo_www200px.jpg

 

Boze_moj_plakat_1_net_500px.jpg

Gallery