PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Nabór na letnie warsztaty dla dzieci w ramach programu Lato w teatrze

Zaczynamy nabór na "ImproLato" - dwutygodniowe warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat, które odbędą się w Miniaturze od 4 do 15 lipca. Warsztaty odbywają się w ramach ogólnopolskiego programu LATO W TEATRZE+ organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Tematem tegorocznych warsztatów będzie teatr improwizowany. Przedstawienie impro nie ma napisanego wcześniej scenariusza - to, co się dzieje na scenie wynika z pomysłów widzów i aktorów-improwizatorów. Impro to świetna, pełna humoru zabawa, pobudzająca dziecięcą fantazję i rozwijająca kreatywność. 

Podczas naszych warsztatów uczestnicy poznają techniki teatru improwizowanego i teatru formy. Z instruktorami-opiekunami artystycznymi przygotują pokazy finałowe przedstawienia improwizowanego, które będzie można zobaczyć na dużej scenie Teatru Miniatura 16 i 17 lipca.

Terminy warsztatów: 4-15 lipca w godz. 9.00-15.00 (10 lipca – dzień wolny). W czasie warsztatów przewidziana jest przerwa na posiłek, teatr nie zapewnia posiłków.

Terminy przyjmowania zgłoszeń: 23 maja – 20 czerwca 2016 r. Liczy się kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona: 30 osób. Zgłoszenia na podstawie karty zgłoszenia do pobrania na samym dole tej strony.

Koszt warsztatów: 50 zł.

Więcej informacji: 

Magdalena Zabłotna | e-mail: magdalena.zablotna@teatrminiatura.pl, tel. 885 780 204

 

Instruktorzy

Warsztaty impro

Małgorzata Tremiszewska
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Wieloletnia edukatorka i aktorka trójmiejskiego Stowarzyszenia Teatralno - Edukacyjnego „Wybrzeżak”. Brała udział w wielu spektaklach edukacyjnych i profilaktycznych o charakterze międzynarodowym (spektakle: "Łapiąc Motyle", "Windą w dół", "Warzywniak", "Obcoholicy", "Wrestling Season", "Bolączki Solidarności"). W 2005 roku brała udział w wymianie studenckiej na Uniwersytecie Northern Iowa w USA, na wydziale aktorskim. Od 2007 do 2013 roku była związana z grupą improwizacji teatralno-kabaretowych W Gorącej Wodzie Kompani, której występy odbywały się w całej Polsce. Od 2009 do 2011 roku była aktorką Teatru Rozmaitości w Gdańsku, z którym grała spektakle dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Od 2013 roku jest członkinią grupy Peleton oraz Improskład. Razem z grupą Peleton tworzy projekt "ImproBaja", czyli spektakle dla dzieci w całości improwizowane. "ImproBaja" gościła na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku, festiwalu PAKA w Krakowie oraz na festiwalu Szpak w Szczecinie.

Weronika Uziak
Absolwentka Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie, oraz podyplomowych studiów menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej. Od 2011r. specjalistka ds. literatury, nauki i wydawnictw w Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie realizuje koncerty, spotkania, festiwale. Jeden z fundatorów oraz Prezes Zarządu fundacji Inkubator Kultury Kulmiasto. Współpomysłodawczyni i koordynatorka Gdańskiego Festiwalu Impro "Podaj Wiosło", „Podaj Pagaj” oraz „Wiosełka”.
Od 1999r. działająca w strukturach teatrów amatorskich i alternatywnych (warsztatowo: uczestnik i prowadząca, aktorka, asystentura reżyserska Mai Komorowskiej) a także biorąca udział w wielu różnorodnych festiwalach (kilkuletnia współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Szekspirowskim czy praca przy spektaklu "Ja, Dyktator"/ 'I, the Dictator' Teatru Wiczy z Torunia podczas Fringe Festival 2011). Uczestniczka i koordynatorka wielu projektów (głównie teatralnych) o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym (w tym m.in. 'Contacting the World' 2008).

Warsztaty aktorskie

Wioleta Karpowicz
Atorka, absolwentka Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, aktorka Miniatury od 2009 roku. Laureatka IX Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie, gdzie zdobyła wyróżnienie aktorskie („Nie strzelajcie do pianistki” w reż. Jerzego Wójcickiego). Role w Miniaturze, m.in.: „Brzydkie kaczątko", "Błękitna planeta", „Thermidor roku 143“, „Tajemnica kina“, „Tajemnica diamentów“, „Doktor Dolittle i przyjaciele”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Piotruś Pan”, „Tygrys tańczy dla Szuhin”. Instruktorka teatralna, pedagożka obozów dziecięcych, reżyserka spektakli dziecięcych, m.in. w Niepublicznym Przedszkolu „Chatka Puchatka” w Gdańsku (prowadzenie zajęć dodatkowych z zakresu teatru lalek na bazie autorskiego programu: tworzenie lalek, praca nad prawidłową wymową i interpretacją tekstu, budowanie scenografii, gra aktorska), projekt „Chris. Turystyka i rekreacja” w Białymstoku (intruktorka teatralna), Akademia 30+ w Gdańskej Fundacji im. Adama Mysiora (instruktorka teatralna zajęć dla dorosłych, reżyserka spektaklu z ich udziałem). Instruktorka Teatru Miniatura podczas Lata w teatrze 2012, 2015.

Wojciech Stachura
Lalkarz, konstruktor lalek. Na IV roku Akademii Teatralnej debiutował w spektaklu Ruslana Kudashova w Białostockim Teatrze Lalek, po czym nawiązał współpracę z Instytutem Teatralnym jako aktor w spektaklu „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana“ (reż. Justyna Sobczyk), Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie od dwóch lat pracuje jako aktor i ma szansę grać w nowatorskim repertuarze dla dzieci i młodzieży m in.: "Remus“ (reż. Remigiusz Brzyk), "Błękitna planeta“ (reż. Erling Jóhannesson), "Fahrenheit“ (reż. Michał Derlatka). Aktualnie występuje również gościnnie m.in. w: Operze Bałtyckiej w Gdańsku „ Body Master“ reż. Izadora Weiss (animacja i konsultacja sceny w technice marionetki), “Mała Śmierć“ reż. Katarzyna Kołodziejczak spektakl zrealizowany dzięki stypendium Młodzi Twórcy, Teatr Gløsoli „Śmierć Kalibana“ reż. Przemysław Jaszczak (grupa aktorów lalkarzy z teatrów w Opolu, Zielonej Górze, Wałbrzychu i Wrocławia). Konstruował lalki (muppet) do dyplomu indywidualnego PWST Wrocław „Czekając na G" pod pieką Agaty Kucińskiej. Podczas pracy nad „Teatralnym Placem Zabaw Jana Dormana“ został „zainfekowany“ myślą i filozofią Dormana oraz tematem współczesnej pedagogiki teatru. Uczestniczył między innymi w warsztatach lalkowych z Anna Ivanovną, aktorskich improwizacji organizowanych PTwM oraz Teatr Nowy w Krakowie. Interesuje się malarstwem, próbując również w nim swoich sił. Instruktor Teatru Miniatura podczas programu Lato w teatrze 2015

Warsztaty muzyczne

Hubert Świątek
Kompozytor, pianista, aranżer. Współpracował m.in. z Krystyną Prońko, Tomaszem Lipnickim, Januszem Mackiewiczem, Anną Stępniewską, Markiem Piekarczykiem, Brianem Fentress'em. Na stałe związany z takimi formacjami jak: The Moongang, Jazz dla Dzieci, Mietek Blues Band, Made in Heaven, Peleton oraz Improskład. Współpracuje także z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Wybrzeże, Teatrem Miniatura oraz Filharmonią Bałtycką w Gdańsku.

W 2010 roku dołączył do grupy teatralnej W Gorącej Wodzie Kompani, z którą odbył dziesiątki improwizowanych spektakli w całym kraju. W projekcie Jazz dla Dzieci skomponował większość utworów, które ukazały się na płycie jesienią 2011 roku. Płyta ta dostała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za propagowanie muzyki wśród najmłodszych. Wiosną 2012 roku został poproszony o napisanie nowych aranżacji do utworów Krzysztofa Klenczona. Świeżość i głębię w jego aranżacjach mogły potwierdzić liczne pochwały krytyków. Spektakl z jego aranżacjami pt. "Klenczon Poemat Rockowy" wystawiany jest do dziś w największych salach koncertowych w całym kraju.
Założyciel i dyrygent MFM ORCHESTRA, z którą zrealizował wiele ścieżek dźwiękowych do produkcji telewizyjnych i radiowych. Na co dzień jest także nauczycielem, instruktorem w licznych kursach w zakresie kompozycji, nauki gry na fortepianie, nauki improwizacji, harmonii oraz aranżacji.

Warsztaty plastyczne

Maja Kanabaj
Specjalistka rzemiosł teatralnych, w Teatrze Miniatura od 2006 roku (współtworzenie scenografii i lalek do spektakli), pedagożka, instruktorka warsztatów plastycznych w Teatrze Miniatura oraz własnych w ramach ArtStudio świeżo malowane. Scenografka spektaklu Teatru Miniatura „Poobiednie igraszki“, skierowanego do młodzieży gimnazjalnej.
Instruktorka Teatru Miniatura podczas Lata w teatrze 2012, 2013.


----------
O projekcie Lato w teatrze
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 9. edycji programu dofinansowanie otrzymały 44 ośrodki z całej Polski – 21 organizacji pozarządowych i 23 samorządowych instytucji kultury.

Podobnie jak rok temu, został wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Ich zadaniem jest wspólna realizacja projektu z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 11 ośrodków.

W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

LATO W TEATRZE 2016 organizują:

LATO W TEATRZE +
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach + Polski Związek Niewidomych Okręg Świętokrzyski (Kielce), Wrocławski Teatr Lalek + Galeria ArtBrut (Wrocław), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych + Fundacja Sztuki „Jaw Dikh” (Bukowina Tatrzańska, Niedzica), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "Stacja Bukownica" + Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kraszewice (Bukownica), Teatr Lalek "Pleciuga" ze Szczecina + Centrum Kultury w Resku (Szczecin, Resko), Stowarzyszenie Teatr Wiczy + Teatr Agrafka (Chełmno), Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA + Biłgorajskie Centrum Kultury (Trzęsiny)Stowarzyszenie Teatr Okno z Białegostoku + Grupa Coincidentia (Białystok), Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku + Inkubator Kultury Kulmiasto (Gdańsk), Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki + Stowarzyszenie Opolskie Lamy (Opole), Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Kultury Gminy Wolin (Stepnica)

LATO W TEATRZE
Grupa Inicjatywna Baranówko (Mosina), Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana (Będzin), Stowarzyszenie Biały Zdrój (Bralin), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Teatr im. A. Fredry (Gniezno), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Gminny Ośrodek Kultury (Górzno), Stowarzyszenie "Węgajty" (Jonkowo), Centrum Kultury (Kamienna Góra), Fundacja Mucha (Gdynia), Teatr im. Juliusza Słowackiego (Kraków), Małopolski Instytut Teatralny (Biały Kościół), Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin), Fundacja Szafa Gra (Katowice), Fundacja Sztuka Teatru (Kraków), Teatr im. Stefana Jaracza (Olsztyn), Gminne Centrum Kultury (Piotrków Drugi), Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej (Koczała), Fundacja Dzielnico (Poznań), Fundacja Teatr Realistyczny (Lublin), Państwowy Teatr Lalki Tęcza (Słupsk), Teatr Zagłębia (Sosnowiec), Pomorskie Towarzystwo Muzyczne (Złotoria), Stowarzyszenie ON/OFF (Rycerka Górna), Gminny Ośrodek Kultury (Osiedle Niewiadów), Gminny Ośrodek Kultury (Frydrychowice/Przybradz), Gminne Centrum Kultury w Wieniawie (Pogroszyn), TR Warszawa (Warszawa), Teatr Ochoty Ośrodek Kultury Teatralnej (Warszawa), Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Przymierze Jeziorsko (Warta), Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju "Innowatorium" (Pruszków), Wagon Inicjatyw (Żuromin)


-----------

O Fundacji Inkubator Kultury Kulmiasto – partnerze projektu „ImproLATO”
Inkubator Kultury Kulmiasto jest miejscem spotkań ludzi chcących wspierać, upowszechniać, badać i inicjować działania w zakresie kultury.
Fundacja stwarza warunki do rozwoju innowacyjnych i kreatywnych pomysłów oraz nowych form obecności sztuki w społeczeństwie, działa także na rzecz podnoszenia kwalifikacji kadr kultury.
Fundacja Inkubator Kultury Kulmiasto jest organizatorem Gdańskiego Festiwalu Impro „Podaj Wiosło”, Festiwalu Trójmiejskich Improwizatorów „Podaj Pagaj” oraz
Ogólnopolskiego Festiwalu Impro dla dzieci „Wiosełko”.
www.podajwioslo.pl | www.facebook.com/podajwioslo | www.facebook.com/kulmiasto

 

Files