PL EN

STREFA ZDARZEŃ

CHIMERY AFANASJEWA | premiera 1 maja podczas Sopockiej Majówki

We współpracy z Teatrem na Plaży pokażemy premierę spektaklu inspirowanego twórczością sopockiego pisarza i reżysera Jerzego Afanasjewa. Spektakl będzie można zobaczyć od 1 do 3 maja o 18.00 w siedzibie Teatru na Plaży, al. Mamuszki 2 w Sopocie.

Będzie to opowieść trzech Pierrotów, którzy uciekając od opresyjnej rzeczywistości biurowej, podążają za zgiełkiem wojny, przygotowując widowiska grane w garnizonach dla rozrywki żołnierzy. Nad ich głowami świszczą kule, niedaleko eksplodują bomby, a oni wyciągają swój przenośny teatrzyk. Ich opowieści są tylko przystankiem w wiecznej wędrówce przez zgliszcza, śmietniska i biurowce wszędzie tam, gdzie tlą się konflikty zbrojne.

Spektakl w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego inspirowany jest opowiadaniami Jerzego Afanasjewa „Gnom na śmietniku świata”, „Każdy człowiek ma swój cień” i „Cień czasu” – najbardziej reprezentatywnymi dla literackiego zjawiska „afanasjewów”. Dla reżysera to kolejne spotkanie z twórczością zapomnianego sopockiego artysty po pracy naukowej nad działalnością Cyrku Rodziny Afanasjeff na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, warsztatach z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, których efektem był spektakl „Biurowiec Afanasjewa” oraz po przygotowaniu autorskiego słuchowiska „Poczta Afanasjewa” w ramach stypendium artystycznego Miasta Sopotu.

Premiera spektaklu w koprodukcji Teatru Miniatura i Teatru na Plaży jest jednym z elementów programu Sopockiej Majówki, który w tym roku dedykowany jest postaci Jerzego Afanasjewa. Spektakl powstał przy wsparciu Miasta Sopotu.

Bilety na spektakl można kupić w Teatrze na Plaży na 45 minut przed każdym wydarzeniem, w systemie Interticket oraz w punktach sprzedaży Interticket (lista punktów tutaj). Telefon do biura Teatru na Plaży: 58 555 22 34 (pon-piąt, godz. 9-15).

 

plakat_685x985mm_chimery_Afanasjewa550px.jpg