PL EN

STREFA ZDARZEŃ

I Przegląd Impro dla dzieci WIOSEŁKO | 7-9 kwietnia

Spektakle improwizowane zdobywają coraz większą popularność wśród widzów. Zapraszamy was na pierwszy przegląd działań tego typu dla dzieci.

Publiczność impro docenia spontaniczność aktorów, komizm stwarzanych na poczekaniu sytuacji, ale przede wszystkim możliwość uczestnictwa. Improwizacje w głównej mierze opierają się na widzu. Radość współtworzenia jest niczym nieskrępowana i żywiołowa. Skoro dorośli mogą się tak bawić, to czemu nie dzieci?

Od pięciu lat w Teatrze Miniatura odbywa się organizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Artystyczne Kultywator Gdański Festiwal Impro PODAJ WIOSŁO dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

W tym roku poza programem dla dorosłych organizatorzy zapraszają na spektakle improwizowane dla dzieci. Czym jest bajka improwizowana? To spektakl, który nie ma napisanego wcześniej scenariusza. To, co wydarzy się na scenie, jest podyktowane przez małego widza. Zadaniem aktorów jest opowiedzenie historii w świecie wymyślonym przez dzieci. Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, wszystko może się zdarzyć. Każdy spektakl jest wyjątkowy i spontaniczny. Ta pełna humoru zabawa pobudza dziecięcą fantazję i rozwija kreatywność.

Na tegorocznym Wiosełku zobaczymy spektakle improwizowane: „Bajkotworek i bajek pełen worek” grupy Afront z Warszawy, „Improbaja” Peletonu z Gdańska, „ImproSzkraby” To Mało Powiedziane z Opola, „WymyBAJA” WyMyWamMy z Bydgoszczy. Zaprezentuje się też Teatr Miniatura, który pokaże „ImproLalę” – impro z użyciem lalek przygotowane przez aktorów Miniatury pod kierunkiem znakomitego improwizatora Wojciecha Tremiszewskiego, dyrektora artystycznego festiwalu PODAJ WIOSŁO.

Bilety w cenie 16 zł od osoby do nabycia w kasie Miejskiego Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu. Informacja i rezerwacja: 58 341 94 83 lub 601 628 377; bilety@teatrminiatura.pl.

  

Program

7 kwietnia 2016, Miejski Teatr Miniatura

9.00 „Bajkotworek i bajek pełen worek” Grupa Afront | Warszawa

13.00 „ImproLala” Teatr Miniatura | Gdańsk

15.00 panel dyskusyjny, prowadzenie Adam Jagiełło-Rusiłowski

 

19.30, Klub Muzyczny Dobry wieczór, „Wieczorynka” | akcja wspólna

 

8 kwietnia 2016, Miejski Teatr Miniatura

9.00 „wymyBAJA” Teatr Improwizowany WymyWammy | Bydgoszcz

10.30 „ImproSzkraby” Grupa To Mało Powiedziane | Opole

12.00 „ImproBaja” Teatr Improwizowany Peleton | Gdańsk


9 kwietnia 2016, Miejski Teatr Miniatura

15.00 "Skrzynia pełna pomysłów" | akcja wspólna grup impro

 

„Bajkotworek i bajek pełen worek” Grupa Afront | Warszawa

Czy wiecie, skąd się biorą bajki? Kto zsyła ciekawe pomysły Pisarzom i Poetom? To mały skrzat o imieniu Bajkotworek. Zna wszystkie bajki na świecie, te, które już istnieją, a także te, które jeszcze nikomu nie przyszły do głowy. Kto go spotka, może liczyć na nową bajkę i świetną zabawę w świecie wyobraźni, bo mały skrzat nikomu swoich opowieści nie odmawia.

Najłatwiej można zwabić Bajkotworka chęcią usłyszenia bajki, jakiej jeszcze nikt nigdy nie słyszał. Zjawi się natychmiast i zacznie snuć swoją opowieść specjalnie dla Was i z Wami, o czym tylko zechcecie. Wspólnie z Bajkotworkiem stworzycie bohaterów historii, jakiej nikt przed Wami nie wymyślił, wymyślicie im fantastyczne przygody i zdecydujecie, co będzie się z nimi stanie.

„Bajkotworek i bajek pełen worek” został uhonorowany Nagrodą Rodzica w corocznym plebiscycie Słoneczniki 2015 organizowanego przez portal czasdzieci.pl.

 

„ImproLala” Miejski Teatr Miniatura | Gdańsk

Zapraszamy na bajki improwizowane dla dzieci – pełną humoru, spontaniczną zabawę, rozwijającą fantazję i kreatywność. W naszych ImproLalach nie ma napisanego scenariusza. Są w całości wymyślone na oczach widzów, a więc za każdym razem zupełnie inne i wyjątkowe! To dzieci wybierają postaci i wymyślają scenografię, a aktorzy improwizują ich przygody z wykorzystaniem lalek teatralnych. Naszymi ImproLalami opiekuje się Wojciech Tremiszewski, doświadczony improwizator z Teatru Improwizacji Peleton, lider nieistniejącej już, ale jakże słynnej grupy W Gorącej Wodzie Kompani, publiczności w całej Polsce znany również z niezapomnianej roli Warrena Johnsona w serialu improwizowanym „Spadkobiercy” emitowanym w Polsacie.

 

„wymyBAJA” Teatr Improwizowany WymyWammy | Bydgoszcz

Ziścimy wszystkie plony dziecięcej wyobraźni! To dzieciaki wymyślą, jacy bohaterowie mają znaleźć się w bajce, jakie przygody ich spotkają i jaki tytuł będzie mieć nasz wspólnie stworzony spektakl. Cała historia będzie więc spontanicznie tworzona przez dzieci i z ich udziałem!

 

„ImproSzkraby” Grupa To Mało Powiedziane | Opole

Bierzcie dzieci pod pachę i wpadajcie do Teatru Miniatura! Wspólnie z dzieciakami stworzymy improwizowane bajki. Jak będą wyglądały? Nasi mali widzowie zostaną scenarzystami i reżyserami bajek i obdarzą improwizatorów nietypowymi właściwościami. To spektakl, w którym dziecko decyduje, jak ma wyglądać bajka – tworzy bohaterów, staje się żywą scenografią, rozwija losy postaci.

 

„ImproBaja” Teatr Improwizowany Peleton | Gdańsk

Bajka improwizowana w wykonaniu gdańskich mistrzów improwizacji. Na początku dzieci wymyślają postaci, następnie aktorzy-improwizatorzy z Peletonu przejmują inicjatywę i improwizują ich przygody. Później, w trakcie spektaklu, aktorzy jeszcze wielokrotnie proszą małych widzów o pomoc – o poradę, zagranie kogoś, zbudowanie z siebie wehikułu itd. W naszej ImproBai jedno jest pewne – wszystko dobrze się kończy!

 

"Skrzynia pełna pomysłów" | akcja wspólna grup impro
W pewnym miejscu pewien Ktoś zaginął. Co się z nim stało? Gdzie to się stało? Na szczęście nad rozwiązaniem tej zagadki będą pracować dwaj detektywi, którzy poradzą sobie w każdej sytuacji. Posiadają oni skrzynię, która skrywa pomocne wskazówki. Detektywi skorzystają też z pomocy i sugestii widzów, którzy będą mogli podpowiadać i wspólnie odkrywać kolejne elementy zagadkowego zniknięcia.

Serdecznie zapraszamy na improwizowaną bajkę, którą w ramach dziecięcej edycji festiwalu improwizacji Wiosełko wspólnie stworzymy z improwizatorami z różnych grup impro z Polski.

Czas trwania: ok 45min
Dla dzieci w wieku 4-8 lat z opiekunami