PL EN

STREFA ZDARZEŃ

REMUS w Miniaturze i w Polsce

Zapraszamy publiczność z Trójmiasta i Polski na pokazy "Remusa" w reżyserii Remigiusza Brzyka, spektaklu nagrodzonego w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowanym z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. 

18 i 19 marca o 18.00 będzie można zobaczyć spektakl w Teatrze Miniatura, natomiast 9 kwietnia o godz. 20.00 zostanie zaprezentowany na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych KLASYKA POLSKA 2016. 

Opolskie Konfrontacje Teatralne są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 roku dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów w dziedzinie klasyki polskiej. To festiwal o wielkich tradycjach, jedyny w Polsce o charakterze monograficznym, uznawany obok wrocławskiego „Dialogu” i toruńskiego „Kontaktu”, za jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Rokrocznie festiwal klasyki gości doskonałych twórców i najlepsze spektakle z całego kraju. Wierne realizacje klasycznych dzieł konfrontowane tu są z eksperymentalnymi i noszącymi znamię współczesności interpretacjami tego repertuaru. Na opolskim festiwalu prezentowali przedstawienia twórcy dojrzali i uznani tacy jak: Jerzy Grzegorzewski, Krystian Lupa czy Andrzej Wajda, jak również młodzi, dopiero rozpoczynający swą teatralną karierę, wśród nich m.in. Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Marek Fiedor, Paweł Passini, Michał Zadara, Barbara Wysocka, Jan Klata.

Z kolei 2 czerwca o 10.00 "Remusa" będzie mogła poznać publiczność IV Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu, który tradycyjnie już będzie kilkudniowym świętem sztuk performatywnych – zarówno tych dla dzieci (spektakle z całej Polski i zza granicy), jak i tych współtworzonych przez nie podczas niebiletowanych warsztatów w Ogrodzie Staromiejskim. Tegoroczny Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci został włączony do oficjalnego programu wydarzeń kulturalnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

3 czerwca o 12.00 i 19.00 spektakl pokażemy w Teatrze im. heleny Modrzejewskiej w Legnicy w ramach cyklu "Modrzejewska - Dom Otwarty". "Przyświeca nam idea teatru jako miejsca gościnnego i otwartego na różne estetyki, środki wyrazu, tematy czy poglądy. Artystów zaproszonych do Modrzejewskiej łączyć będzie wysoki poziom proponowanych spektakli oraz szacunek do widzów, którzy także są przecież w teatrze naszymi najmilszymi gośćmi. "Modrzejewska - Dom Otwarty" to cykl, w którym chcemy szczególnie zwrócić uwagę na to, jak bardzo potrzebujemy dziś miejsc, w których możemy życzliwe traktować każdego - nawet tego, kogo świat wyraźnie różni się od naszego świata. Chcemy w mieście jednego teatru pokazać spektakle z najwyższej teatralnej półki, by nasi stali widzowie mieli okazję do konfrontacji, z tym co powstaje w naszej realizacji - tak ideę tego projektu objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb. 

 

remus_gen_232_600px.jpg

REMUS

18 i 19 marca 2016 (piątek, sobota), godz. 18.00
Miejski Teatr Miniatura

9 kwietnia 2016 (sobota), godz. 20.00
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

2 czerwca 2016 (czwartek), godz. 10.00
Wrocławski Teatr Lalek

3 czerwca 2016 (piątek), godz. 12.00 i 19.00
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy