PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Taneczna misja vol. 2: LABirynt

12 i 13 marca o 15.00 zapraszamy Was na pierwszy pokaz w ramach "Tanecznej misji vol. 2" - projektu prezentującego sztukę tańca w spektaklach skierowanych do różnych grup wiekowych. Zaczniemy od spektaklu-instalacji dla naszych najnajmłodszych widzów, którego pomysłodawczynią jest polska specjalistka od teatru najnajowego - Alicja Morawska-Rubczak.

LABirynt – (LAB – skrót od słowa laboratorium) to przestrzeń doświadczalna dla dzieci najnajmłodszych, która łączy w sobie teatr, taniec, muzykę graną na żywo, multimedia, z niezwykłymi formami architektury tekstylnej, a wszystko to stworzone z pasji artystycznej twórców zaangażowanych w przedsięwzięcie i ich wieloletniego doświadczenia na polu sztuki i edukacji. 

Wybierzcie się ze swoimi dziećmi w tę zachwycającą i kreatywną podróż. Wejdźcie w labirynt doświadczeń zmysłowych, poruszcie ciałem, umysłem, wyobraźnią. 


Alicja Morawska-Rubczak: Dlaczego taniec współczesny w LABiryncie?

Dziecko, zwłaszcza to najnajmłodsze – w wieku od kilku miesięcy do 3 lat, wyraża siebie przez ruch. Przed i ponad słowami jest zawsze dynamika ciała. Koncentracja na tym, co fizyczne, cielesne łączy percepcję dziecka i taniec współczesny. Dzieci w doskonały, wręcz sensoryczny sposób rozumieją język tańca. Dlatego to właśnie taniec jest główną formą ekspresji artystycznej, którą wykorzystujemy w naszym LABiryncie. Chcemy, żeby to ruch – inspirowany także sposobami poruszania się dzieci – był przewodnikiem po tym doznaniowym świecie. Choreograficzne fragmenty połączone zostały z ruchowymi działaniami w przestrzeni, będziemy w nieoczywisty sposób eksplorować zakamarki, korytarze i sale naszego LABiryntowego świata. 

Świadomość pracy z ciałem, konceptualizm tworzonych choreografii, umiejętność ogromnego skupienia się na motoryce, zdolność abstrakcyjnego myślenia i kreatywnego podejścia do działań w przestrzeni – to jedynie niektóre z elementów sprawiających, że taniec współczesny jest doskonałą formą komunikowania się z dziećmi. Obserwując dziecięcy odbiór ruchu tancerzy, widząc jak reagują one „całymi sobą” na dziejącą się w ich bliskości choreografię, nabraliśmy przekonania, że to właśnie ruch będzie głównym narzędziem naszej ekspresji i formą spotkania się z wrażliwością naszych najnajmłodszych widzów.

Nie bez znaczenia jest również fakt, jak nastawione na naturalną ekspresję, swobodne, ruchowe współdziałanie z maleństwami, wpływa na ich rozwój. Z jednej strony usprawnia motorykę, doskonali rozwój sensoryczny i psychosomatyczny. Z drugiej – buduje poczucie pewności siebie, uczy komunikacji z własnym ciałem, zwiększa swobodę ruchowej ekspresji, zdolności wyrażania siebie poprzez ruch, umiejętności świadomego, fizycznego doświadczania świata oraz kreowania relacji i pogłębiania komunikacji poprzez ruchowe współuczestnictwo.

 

TANECZNA MISJA VOL. 2

„Taneczna misja vol. 2” to projekt, w którym kontynuujemy zapoznawanie publiczności Teatru Miniatura ze sztuką tańca zapoczątkowane podczas projektu „Taneczna misja” w 2014 roku. W trakcie projektu zaprezentujemy trzy spektakle dobrane tak, aby dotrzeć do różnych grup odbiorców naszego teatru. W marcu projekt otworzy prezentacja spektaklu dla najmłodszych dzieci w wieku 0-3 lat pt.: „LABirynt” w reżyserii i choreografii Alicji Morawskiej-Rubczak. Z okazji Dnia Mamy w maju zobaczymy spektakl „MaMa Perform” autorstwa Marysi Stokłosy. Jesienna prezentacja „Zrabowali mi składaka” w wykonaniu Katarzyny Kani, Daniela Komędera i Piotra Stanka będzie skierowana m.in. do młodzieży gimnazjalnej. Po spektaklach widzowie zaproszeni będą do dyskusji z twórcami.

Chcąc przybliżyć naszym odbiorcom sztukę tańca współczesnego, uzupełniliśmy program o warsztaty towarzyszące wszystkim prezentacjom. Ze względu na interaktywny charakter samego spektaklu „LABirynt” warsztat Alicji Morawskiej-Rubczak będzie skierowany do twórców – aktorów i tancerzy, którzy skupią się na idei i specyfice tworzenia teatru tańca dla bardzo małych dzieci. Na warsztat z Marysią Stokłosą zapraszamy kobiety, mamy i nie tylko, które chcą zgłębić swój kreatywny potencjał. Twórcy „Zrabowali mi składaka” w ramach warsztatu podzielą się z uczestnikami swoją dynamiczną energią i technikami tańca współczesnego.


Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.

IMiT_logo_0_small.jpg 

Gallery