PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Premiera nowych słuchowisk dla dzieci

6 grudnia o 12.00, w Mikołajki, zapraszamy na premierowe prezentacje dwóch nowych słuchowisk, które zdobyły nagrody w konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot we współpracy z Miniaturą i Teatrem Polskiego Radia.

Posłuchamy słuchowisk „Tam, gdzie mieszka cisza” Aleksandry Chmielewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz oraz „Ktoś stuka za ścianą” Agnieszki Taborskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Premierę poprowadzi Wioleta Karpowicz, aktorka Teatru Miniatura. Wstęp na całe wydarzenie jest wolny na podstawie darmowych wejściówek do odbioru w kasie teatru lub bezpośrednio przed wydarzeniem.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Teatr dźwięku” organizowanego we współpracy festiwalu Literacki Sopot, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, Teatru Polskiego Radia i Radia Gdańsk. Ma na celu przypomnienie i pobudzenie zainteresowania formą słuchowiska teatralnego dla dzieci wśród dzieci i dorosłych. W ramach projektu został zorganizowany ogólnopolski konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci podzielony na dwa etapy: otwarty i zamknięty dla wybranych polskich autorów (Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Łukasz Orbitowski, Agnieszka Taborska). Nagrodzone słuchowiska zostały zrealizowane przez Miejski Teatr Miniatura we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i Radiem Gdańsk oraz wydane na płytach winylowych. W Teatrze Miniatura powstała też specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywają się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z warsztatami rodzinnymi w ramach cyklu „Dzikie dźwięki”. Projekt został dofinansowany w ramach programu „Edukacja kulturalna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Tam, gdzie mieszka cisza
scenariusz: Aleksandra Chmielewska
reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
muzyka: Piotr Pawlak
realizacja akustyczna: Jacek Puchalski

obsada:

Jacek Gierczak (Stary Niedźwiedź)
Agnieszka Grzegorzewska (Pani z punktu informacyjnego)Piotr Kłudka (Kleofas)
Anna Makowska-Kowalczyk (Miewa Śmieszka)
Jacek Majok (Baltazar Cichy)
Andrzej Żak (Dźwiękoksiężnik)

„Tam, gdzie mieszka cisza” Aleksandry Chmielewskiej przeniesie słuchaczy do domu Dźwiękoksiężnika, który od pewnego pisarza dostał bardzo trudne zamówienie – stworzyć eliksir ciszy.

 

Ktoś stuka za ścianą
scenariusz: Agnieszka Taborska
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
muzyka: Jowita Cieślikiewicz
realizacja akustyczna: Jacek Puchalski

obsada:

Jolanta Darewicz (Kwiaty/Kotka Czarunia)
Jakub Ehrlich (Jaś/Pan Telefon)
Jacek Gierczak (Dziadek)
Wioleta Karpowicz (Małgosia/Pani Wiertarka)
Piotr Kłudka (Stryjek Kazik/Żółw Milczek)
Hanna Miśkiewicz (Babcia/Różowe Zatyczki do Uszu)
Jaga Sankowska-Raftopulos (Śpiewaczka operowa)
Wojciech Stachura (Tata/Pan Młotek)
Joanna Tomasik (Mama/Pani Suszarka)
Magdalena Żulińska (Papuga Ho Ho/Pies Czorcik/Kwiaty)

„Ktoś stuka za ścianą” Agnieszki Taborskiej to zabawna i bardzo muzyczna opowieść, w której poza pewną sympatyczną rodziną walczącą z hałasem jako bohaterowie występują m.in. Różowe Zatyczki do Uszu, pani Wiertarka, pani Suszarka i Kwiatki. 

logotypy_sluchowiska_www.jpg