PL EN

STREFA ZDARZEŃ

"Remus" z nagrodą specjalną Konkursu Klasyka Żywa!

Z wielką przyjemnością informujemy, że spektakl „Remus” Teatru Miniatura na podstawie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka otrzymał nagrodę specjalną w wysokości 20 tys. złotych w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowanym z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Nasz spektakl został również zarekomendowany do Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu w 2016 roku.

W I edycji Konkursu KLASYKA ŻYWA wzięło udział 60 teatrów z 31 miast, które zgłosiły do konkursu 83 spektakle.

W jury Konkursu znaleźli się Beata Guczalska, Tomasz Kubikowski, Artur Daniel Liskowacki, Małgorzata Sikorska‑Miszczuk, Jacek Sieradzki – przewodniczący i Wanda Świątkowska. Główną nagrodę otrzymał Teatr Polski we Wrocławiu za spektakle „Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór” oraz „Dziadów część III” Adama Mickiewicza – oba w reżyserii Michała Zadary. Drugą nagrodę Konkursu jury przyznało Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie otrzymał trzecią nagrodę za spektakl „Grażyna” Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika.

Werdykt jury został ogłoszony 28 listopada o godzinie 19.00 w specjalnym programie wyemitowanym przez TVP Kultura. Materiał (udostępniony na stronie internetowej Instytutu Teatralnego oraz na stronach klasykazywa.pl i 250teatr.pl) transmitowany był w kilkudziesięciu teatrach, w których tego wieczoru zagrane zostały spektakle konkursowe. Tutaj można się zapoznać z treścia werdyktu.

W I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział realizacje sceniczne polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza, których premiera odbyła się pomiędzy 26 września 2013 a 31 sierpnia 2015 roku.

Konkurs organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się 4 grudnia o godz. 18.00 w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie i połączone będzie z uroczystym zakończeniem obchodów.

 

Tutaj można obejrzeć materiał filmowy prezentujący wyniki konkursu w TVP Kultura. W roli głównej Janusz Gajos :)

 

 

 

mkidn.jpg                                    Klasyka_Zywa_logo_1.jpg

 

250_lat_logo.jpg                  

 

    KULTURA_small.jpg