PL EN

Warsztaty dla aktorów i tancerzy z Heleną Jonsdottir

W ramach programu wydarzeń prezentujących kulturę islandzką towarzyszących premierze spektaklu "Błękitna planeta" zapraszamy aktorów i tancerzy na warsztaty "Słowo i ruch" z islandzką choreografką, tancerką i artystką wizualną Heleną Jonsdottir.

Warsztaty odbędą się w dniach 17 i 18 maja 2014, w godzinach 10.00-14.00 na Sali Prób Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres agnieszka.kochanowska@teatrminiatura.pl do 30 kwietnia 2014.

 

Językiem komunikacji podczas warsztatów będzie angielski.

O warsztatach
Jak przełożyć słowo na ruch i odwrotnie. Na przykład jak słowo „duży” czy „mały” wyrazić w ruchu, czy to będzie taki sam ruch dla każdego? Czy ma znaczenie, gdzie się urodziliśmy, wychowaliśmy, nasze doświadczenie artystyczne, obejście kulturalne? Podczas warsztatu będziemy badać język ciała, nasz indywidualny słownik ruchu, wykorzystując słowo jako źródło lub punkt dojścia. Słownik ruchu jest ogromny i trudny do wyrażenia słowami, ale zbadanie go może pomóc, kiedy próbujemy nazywać to, co tworzymy. Badanie słowa i ruchu jest bardzo ciekawe, odkrywanie napięć między nimi, korelacji, oglądanie różnych rezultatów w różnych ćwiczeniach, inspirujących różnic u każdego z uczestników. Świadomość własnego słownika ruchu to cenna umiejętność zarówno dla tancerzy, jak i aktorów.

 

Helena Jonsdottir

Tancerka, choreografka, reżyserka, artystka wizualna. Ukończyła studia w islandzkiej Narodowej Szkole Baletowej oraz dodatkowe kursy w Alwin Ailey w Nowym Jorku. Grała i tworzyła choreografie do ogromnej ilości produkcji telewizyjnych, filmowych, teatralnych i muzycznych. Pisała scenariusze, tworzyła choreografię oraz wyreżyserowała wiele filmów tanecznych, m.in. „Breaking voices” z Islandzkim Teatrem Tańca podczas Art Festiwal w Rejkiawiku w 2002 roku. Jej film „Zimmer” zdobył główną nagrodę IV Deutsche Videotanzpreis 2003/2004 w Kolonii, przyznaną przez międzynarodowe jury. Jej prace zdobyły uznanie w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie została nominowana w 2001 roku jako najlepszy choreograf do Music Video Production Association Awards w Los Angeles. W 2006 roku otrzymała Grand Prix podczas Cinessonne Film Festival w Paryżu. Jej spektakl taneczny „Open Source” zdobył pierwszą nagrodę w ramach Icelandic Dance Theatre Awards w czerwcu 2003 roku. Potem w rozbudowanej wersji został zrealizowany podczas Galway Art Festiwal i Ghent Art Festiwal w Belgii (2004), a następnie z Islandzkim Teatrem Tańca dla Miejskiego Teatru w Rejkiawiku (2005, 2007). „Open Source” otwierał również Festiwal Tańca Współczesnego w Guangdong w Chinach oraz reprezentował Islandię jako jeden z dwóch spektakli tanecznych podczas całorocznego projektu BOZAR w Belgii. Poza uczestnictwem w projektach artystycznych Helena Jonsdottir wykłada na Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych i Islandzkiej Akademii Filmowej, a także prowadzi warsztaty za granicą, m.in. w Szwecji (Uniwersytet Tańca w Sztokholmie, Uniwersytet w Göteborgu) i w Irlandii (University of Ulster). Dyrektor artystyczna sieci ECA (The Explorations and Collaborations in the Arts), zrzeszającej uniwersytety i szkoły artystyczne z Islandii, Norwegii, Danii, Grenlandii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Litwy i Łotwy, a dedykowanej tworzeniu nowoczesnego programu interdyscyplinarnych studiów artystycznych, skupionych wokół tańca, muzyki i filmu.