PL EN
Kasieńka

Kasieńka

na podstawie książki Sarah Crossan (tytuł oryginalny: „The Weight of Water”)

tłumaczenie: Katarzyna Domańska (Wydawnictwo Dwie Siostry)
adaptacja, reżyseria i inscenizacja: Anna Wieczur-Bluszcz
scenografia: Ewa Gdowiok
współpraca przy koncepcji wizualnej oraz animacje filmowe: Esy Floresy (Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk)
muzyka: Łukasz Matuszyk
asystenci ds. scenografii: Kinga Patoka, Piotr Jurek
udźwiękowienie: Agata Chodyra
koncepcja i realizacja techniczna, światło: Maciej Motowidło

obsada: Jolanta Darewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Jadwiga Sankowska, Joanna Tomasik

głos Kasieńki: Anna Andruszkiewicz


Premiera: 26 marca 2017
Duża Scena Teatru Miniatura

Dla widzów od 11 lat  

THE WEIGHT OF WATER jest zaadaptowana i wystawiona za zgodą Sarah Crossan. Copyright ©2012 by Sarah Crossan. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opis

Dwunastoletnia Kasieńka wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. Trafia do nowej szkoły, gdzie z powodu słabszej znajomości języka wszyscy traktują ją jak gorszą. „Kasieńka” to uniwersalna opowieść o walce o siebie wbrew rzeczywistości, o akceptowaniu trudnych prawd i ich przezwyciężaniu. O uprzedzeniach, przyjaźni, pierwszej miłości i sile, jaką może dać odkrywanie i realizacja swoich pasji. Poprzez sposób ujęcia tematu – jego bezpośrednią, autentyczną emocjonalnie oraz dynamiczną formę – to historia nie tylko dla nastolatków.

Spektakl jest adaptacją debiutanckiej powieści Sarah Crossan napisanej białym wierszem, która zdobyła wiele nagród, m.in. CBI Eilís Dillon Award, UKLA Book Award czy niemiecką Luchs Preis. W Polsce wydało ją w grudniu 2015 roku wydawnictwo Dwie Siostry.

Recenzje

Spektakl „Kasieńka” chwyta za gardło, wzrusza, skłania do przemyśleń zarówno dorosłych, jak i nastolatki. To świetna propozycja skierowana do młodzieżowej widowni, autentyczna i szczera. Może stać się również punktem wyjściowym dla nauczycieli do dyskusji o tolerancji, poczuciu wyobcowania, relacjach rówieśniczych, dojrzewaniu i jego problemach. Nie ma zbyt wiele takich spektakli w Trójmieście, dlatego warto się na niego wybrać.

Dorota Karaś, "Gazeta Wyborcza"

O “The Weight of Water” angielscy, szkoccy i irlandzcy recenzenci pisali: liryczna, pełna siły, uwodzicielsko piękna, urzekająca proza. Głęboka i dojrzała. To samo możemy powiedzieć o tym przedstawieniu, bo "Kasieńka" to nie tylko piękny, ale i ważny spektakl opowiadający o problemach współczesnego świata, emigracji językiem młodych ludzi. Dzieciaki wychodzą z teatru z pałającymi policzkami, a dorośli dyskretnie ocierając łzę.

I co ważne - książka Sarah Crossan trafiła do angielskich szkół, gdzie służy nauczycielom jako podstawa do dyskusji. Chciałabym, żeby “Kasieńka” Teatru Miniatura również stała się “lekturą obowiązkową” dla naszych dzieci.

Anna Umięcka, gdansk.pl
×